21 C
Skopje
14.8.2018 - 23:56

Пити и Сјестрем најуспешни пливачи во Глазгов

Британецот Адам Пити беше прогласен за најдобар пливач на ЕП за освоените четири златни медали, на 50 и 100 метри градно и во штафетите...

Мекиси-Бенабад со петто злато во низа на ЕП

На 24-то Европско првенство (ЕП) во атлетика во Берлин, фаворитската улога во трката на 3.000 метри со пречки ја оправда Французинот Маедин Мекиси-Бенабад, 8:31,66...

Абеле е највозрасниот европски шампион во десетобој

Германскиот атлетичар Артур Абеле (32) стана највозрасниот европски шампион во десетобој откако триумфира пред домашната публика на 24-то Европско првенство (ЕП) во Берлин. Абеле,...

Хожу со пет злата од пет ЕП едноподруго

Унгарската пливачка, Катинка Хожу, триумфира на трката на 200 метри мешано на Европското првенство (ЕП) во Глазгов и стана првата жена со пет последователни...

Случајот „Поп Ацев“ го бранува македонското пливање

„Сметам дека ниту еден спортист не заслужува и не треба да го доживее ова“, се огласи Поп Ацев по неговото неучество на ЕП во...

Токио 2020 ќе користи технологија за препознавање лица

Првпат во историјата на ЛОИ, Јапонците ќе ја користат технологијата „неофејс“, преку која од 40 различни места ќе ги следат сите акредитирани лица Организаторите на...

Италијанката Квадарела најбрза и на најдолгата трка

Руската пливачка Јулија Ефимова го освои третиот медал на Европското првенство (ЕП) во Глазгов, откако триумфира во трката на 200 метри градно. За Ефтимова...

Ивановски не се снајде во тактичката трка на 1.500 метри

Во квалификациите тој забележа време од 3:57,52 минути, многу послабо од неговиот личен рекорд (3:47,13) На Европското првенство (ЕП) во атлетика во Берлин вчера напладне...

Поранешен светски шампион почина во сообраќајна несреќа во Кенија

Поранешниот светски шампион на 400 метри со пречки, Кениецот Николас Бет почина на 28-годишна возраст во сообраќајна несреќа. Бет само што се врати од Националното...

Русиниот Колеников со три злата на ЕП во пливање

Младиот, 18-годишен Русин, Климент Колесников го освои и третиот златен медал на Европското првенство (ЕП) во пливање во Глазгов, Шкотска, во дисциплината 100 метри...