Металург поразен и на гостувањето кај Силкеборг

Металург претрпе пораз од 33:25 на гостувањето во Данска кај Силкеборг во натпревар од четвртото коло во групата Ц од Лигата на шампионите. Во првите...

Со фуриозна игра во вториот дел, Вардар го урна и Левен

Продолужва победничката серија на ракометарите на Вардар во годинашнава Лига на шампионите (ЛШ), откако вечерва во рамките на 4-то коло, во Спортскиот центар „Јане Сандански„ во Скопје, беше совладан бундеслигашот Левен со 29-27, со што...

Со победнички импулс и против Левен

Двете екипи досега осум пати ги одмериле силите меѓу себе во ЛШ, а поуспешен е Вардар со пет победи, еден нерешен резултат (на гости)...

Металург по изненадување во Силкеборг

Ова ќе биде уште еден важен меч за стекнување искуство, во кој ќе се обидеме да му ги замрсиме сметките на противникот, кој е...

Червар: Среќен сум што Металург е во добри раце и на...

Металург покажа дека во своите редови има ракометари со голем потенцијал и квалитет. Ова беше многу емотивен меч за мене, бидејќи беше навистина тешко...

Оставка на тренерот на Пелистер, Томче Петрески!?

Иако засега нема официјална потврда сепак според извори на Нова Македонија вечерва оставка на тренерската функција во РК Пелистер си поднесе тренерот,...

Металург не успеа да го изненади Загреб на Червар

Ракометарите на Металург загубија од Загреб, предводен од поранешниот тренер на екипата од Автокоманда Лино Червар, со 22-26, во вечерашното гостување од 5-то коло...

Металург и против Татран без сили во финишот

И од овој меч имаме да извлечеме позитивни работи, со кои ќе ја подобриме играта во следните дуели, за да се израдуваме на првата...

Лино Червар: Металург со години е најголемиот расадник на македонските ракометни...

Пред денешниот натпревар од петтото коло на СЕХА-лигата, меѓу ППД Загреб и Металург, домашната екипа одржа прес-конференција посветена на оваа средба. Посебно емотивно излагање...

Вардар го „избрка“ Врањеш од Веспрем

Унгарскиот ракометен клуб Веспрем го отпушти тренерот Љубомир Врањеш. Клубот ја прекина соработката со шведскиот стручњак, откако унгарскиот тим беше совладан во саботата од...