Барселона го одбрани трофејот на „Супер глоуб“

Ракометарите на Барселона повторно ја освоија престижната титула на турнирот „Супер глоуб“ во Доха. Во финалето на неофицијално светско клупско првенство, шпанскиот клуб го совлада...

Брестовац: Се надевам на подобра и поборбена игра против Татран

Треба време, мислам дека со ова млада екипа сме на добар пат за две до три години да го достигнеме посакуваното ниво, рече Брестовац,...

Пионерите ќе се тестираат со Србија и со Унгарија

Селекторот на кадетската и на пионерската репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, ги објави ракометарите за подготовки во рамките на претстојната недела на Европската ракометна...

Металург поразен од Железничар во СЕХА лигата

Металург на домашен терен беше поразен со 29:30 од нишки Железничар во натпревар од шестото коло на СЕХА лигата. По првите десетина минути во кои...

Шпенде ја засили бековската линија на Металург

Левиот бек (25 години, 197 см) е поранешен младински репрезентативец на Словенија, кој професионалната кариера ја почнал во Марибор, а играл и за Горење...

Александар Шпенде потпиша за Металург

Словенечкиот ракометар Александар Шпенде денеска потпиша договор со екипата на Металург.   Словенецот доаѓа од екипата на Порто, а претходно настапувал за екипите на Горење Велење,...

Вардар поразен на гостувањето во Загреб

Екипата на Вардар доживеа пораз на гостувањето кај ППД Загреб со 23-26 (14-14) во меч од 6. коло на СЕХА лигата.    Серијата на македонскиот шампион...

Металург најавува победа над Железничар

Српскиот вицепрвак Железничар ќе биде утрешниот противник на Металург во 6-то коло од Регионалната лига што од 20.15 часот (пренос на МТВ) ќе се...

Гонзалез го објави поширокиот список на сениорите, Миркуловски поштеден

Селекторот на Македонската сениорска репрезентација г-дин Раул Гонзалез го објави поширокиот список на 28 ракометари за претстојните квалификациски натпревари против репрезентациите на Турција и...

Прилеп „украде“ бод во Струга

Ракометарите на Прилеп го направија најголемото изненадување во мечевите од 5-то коло од Суперлигата за мажи, во кое на гостински терен ја изненадија Струга....