Македонија во Виена ќе бие битка со Чешка, Австрија и Украина

Македонските ракометни навивачи можат да здивнат, барем патувањето ќе биде релативно блиску – нашата репрезентација ќе го игра Европското првенство во 2020 во Виена...

Нов формат и повеќе пари од следната сезона во ЛШ

Во пресрет на почетокот на сезоната во Лигата на шампионите, Европската ракометна федерација (ЕХФ) најави зголемен мотивациски буџет за следната сезона во елитното натпреварување,...

ЕХФ и навивачите ќе го избираат најдобриот тим

По осум натпреварувачки месеци и 196 одиграни меча, Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави имињата на играчите и тренерите што со својата игра и...

Различни реакции за идејата за играње со помала топка

Во рамките на неодамнешното Европско првенство во Стокхолм се одржа состанок на претставници на федерациите и на клубовите, на кој една тема беше идејата...

Парондо: Традицијата не ја гледаме, се фокусираме на нашата игра

Имаме повеќемина повредени, но ќе се обидеме да се вратиме со добар резултат. Секој меч е значаен и токму затоа ќе играме максимално ангажирано,...

Металург не издржа во второто полувреме во Лисабон

Подмладениот состав на Металург загуби од Спортинг во Лисабон со 26-34, во вечерашниот меч од првото коло на ракометната Лига на шампионите (ЛШ). Првото полувреме...

Монпелје е најслабиот бранител на титулата?

Актуелниот европски првак е најрано елиминиран, веќе по групната фаза, во споредба со сите претходни прваци откако ЛШ се игра со фајналфор. Како бранители...

Кадетските мундијали се расадници на ракометни ѕвезди

На минатите светски првенства блескаа сега планетарно познатите Мае, Гребил, Палмарсон, Пекелер, Жалуз, Душебаев, Ландин, Сагосен, Бергеруд, Фабрегас, Ричардсон, Мем..., а сега во фокусот,...

Брестовац: Со младите мора да бидеме трпеливи

Верувам дека од оваа наша трпелива работа полза ќе имаат и Металург и репрезентацијата, изјави Брестовац, тренерот на Металург Ракометарите на Металург не се израдуваа...

Металурзите ќе ја темпираат формата во Стара Пазова

Во Стара Пазова ќе работиме на подобрување и корекција во техничко-тактичкиот дел од играта за максимално подготвени да ги дочекаме натпреварите од продолжението на...