Брестовац: Загрижуваат слабата игра и лошиот пристап

Ракометарите на Металург со пораз ги започнаа натпреварите од пролетниот дел во Регионалната лига. Во мечот од 14-то коло, Металург загуби дома од екипата...

Ракометарите почнуваат со подготовки за шестото ЕП

Десетдневните подготовки до комплетирањето на тимот ќе ги искористиме како нов тест-период за дел од помладите и тие што имаат помала минутажа на интернационалната...

Парондо: Традицијата не ја гледаме, се фокусираме на нашата игра

Имаме повеќемина повредени, но ќе се обидеме да се вратиме со добар резултат. Секој меч е значаен и токму затоа ќе играме максимално ангажирано,...

Бутел го изненади фаворизираниот Пелистер

Ракометарите на Еурофарм и на Струга го задржаа победничкиот ритам и, по три кола, се со максимален ефект од три победи и девет бода...

Брестовац: Со младите мора да бидеме трпеливи

Верувам дека од оваа наша трпелива работа полза ќе имаат и Металург и репрезентацијата, изјави Брестовац, тренерот на Металург Ракометарите на Металург не се израдуваа...

Успешен старт на ЖРК Куманово во ЕХФ Купот

Синоќа во спортската сала во Куманово ракометарките на Куманово во рамките на првиот натпревар од елиминационите натпревари од европскиот ЕХФ Куп ја совладаа екипата...

Продолжува општата француска ракометна доминација

Женската репрезентација на Франција стана и европски првак, што за француските ракометни селекции и тимови беше шесто злато од последните 16 големи натпреварување во...

Нова победа на македонските ракометарки против Италија

Женската ракометна репрезентацијата на Македонија оствари втора победа во контролните средби со Италија, откако денеска триумфира со 29:21 (17:12) во рамки на ЕХФ-неделата. По вчерашната...

Победнички старт на новајлиите Бутел и Струга

Со дуелот меѓу Вардар јуниор и Радовиш започна 27-та сезона во домашната Суперлига, во кој победата и трите бода ги освоија младите ракометари на...

Македонија во Виена ќе бие битка со Чешка, Австрија и Украина

Македонските ракометни навивачи можат да здивнат, барем патувањето ќе биде релативно блиску – нашата репрезентација ќе го игра Европското првенство во 2020 во Виена...