18.8 C
Skopje
26.4.2019 - 12:38

Лазаров и Манасков се доближија до Келн

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров и неговиот тим Нант втора сезона по ред се пласираа во четвртфиналната фаза од Лигата на шампионите...

За мечевите со Исланд, акцент на тактичката подготовка

На поширокиот список на селекторот Брестовац за квалификациските дуели за пласман на ЕП 2020 има девет интернационалци и 19 ракометари од македонските тимови Селекторот на...

Вардар на убедлив начин се пласира во четврт-финалето

Ракометарите на Вардар на убедлив начин се пласираа во четврт-финалето во Лигата на шампионите (ЛШ), откако денеска славеа над Загреб со 32-30 во Скопје,...

Брестовац го објави поширокиот список за дуелите со Исланд

Селекторот на македонската репрезентација Данило Брестовац го објави поширокиот список на ракометари за претстојните квалификациски натпревари против Исланд за пласман на Европското првество (ЕП)...

Металург 2 ќе ја брани титулата младински првак

Ракометарите на Металург 2 денес и утре во салата „Билјанини Извори“ во Охрид ќе бидат дел од завршниот фајналфор-турнир во Младинскатa лига на Македонија,...

И осминафиналната статистика на страната на Вардар

Откако се игра ракометниот фајналфор во ЛШ, ниту еден клуб не ја прокоцкал стекнатата предност од девет гола на гости во осминафиналниот реванш Ракометарите на...

Исланд со најсилниот состав против Македонија

Селекторот Гудмундсон повика 20 ракометари, на списокот се врати најискусниот и најефикасен репрезентативец, левото крило Сигурдсон (не играше на СП), кој заедно со централниот...

ЕХФ подели казни поради рекламни прекршоци

По првите две кола од квалификациите за ЕП 2020 ЕХФ изрече казни, меѓу другото, за неовластени промотивни материјали, неинсталирани билборди, отсуство на логото на...

Колбахар петти пат во идеалниот тим

Ракометарите на Вардар акумулираа највисока предност од девет гола во првиот осминафинален дуел во Лигата на шампиони (ЛШ) против хрватскиот Загреб и се најблиску...

Парондо: Сѐ што се договоривме, ракометарите испочитуваа

Деветте гола предност во корист на црвено-црните (27-18), доволно говорат што всушност се случуваше на првиот осминафинален натпревар во ЛШ во Загреб Ракометарите на Вардар...