17.9 C
Skopje
27.5.2019 - 16:17

Вардар со висока ефикасност до второто место

Пред паузата поради СП водечка во групата А е Барселона, а Вардар е втор, пред Левен, Киелце, Веспрем... Ракометарите на Вардар го победија Киелце со...

Разликата помеѓу невозможното и возможното лежи во одлучноста

Ракометната академија Металург заокружи уште една успешна сезона Со завршувањето на финалните натпревари во 12-та сезона од мини-лигата на Металург, Ракометната академија Металург, во салата...

СП ракомет: Шпанија, Хрватска и Македонија со сигурни победи

Шпанија, со мали потешкотии, успеа да го совлада Исланд со 32:25 во второто коло на Групата Б на Светското првенство во ракомет. Со втората...

Македонија преку Романија обезбеди пласман на СП во ракомет

Македонската ракометна репрезентација во реванш натпревар од баражот на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но благодарение на убедливата победа на првиот...

Металург претстави три засилувања на бековската линија

Металург ги претстави засилувањата, Словенците Александар Шпенде (28) и Миха Пучник (30), како и Португалецот Гонзало Рибеиро Грача (21), на денешната прес-конференција во СЦ...

Гонзалес искрен по „катастрофата“ на ПСЖ: Тешко дека ќе одиме на...

Пари Сен Жермен, со нов тим направен за освојување на Лигата на шампионите, во саботата доживеа тежок 34:24 пораз во првиот четврт-финален дуел кај...

Вардар и Металург носители пред ждрепката за Лигата на шампионите

Македонските претставници во Лигата на шампионите, Вардар и Металург, како носители ќе ја чекаат ждрепката за групната фаза, која ќе се одржи на 29...

Неочекувано – шампионот реди нули

Со натпреварите од 4-то коло од Лигата на шампионите продолжи победничката серија на ракометарите на Вардар, ПСЖ и на Сегед, а продолжи и црната...

Манасков се доближи до деби-настап на фајналфорот во ЛШ

Левото крило на македонската репрезентација со два гола придонесе во победата на Веспрем на гости кај Фленсбург со 28-22 во првиот меч од четврт-финалето...

Гонзалес: Не е важно кој е фаворит, важно е кој ќе...

Македонската машка ракометна репрезентација ја почна мисијата „Романија“. Селекторот Раул Гонзалес ги собра најдобрите репрезентативци на подготовки за бараж-дуелите со селекцијата на Романија, кои...