4 C
Skopje
19.2.2019 - 22:28

Силен отпор на Металург против петтопласираната екипа во Франција

Марјан Велевски од Гренобл специјално за „Нова Македонија“ Ракометарите на Металург вечерва се поразени во четвртиот натпревар од подготовките во Франција, од екипата на Ним,...

Хрватска ја победи Франција и обезбеди квалификации за пласман на ОИ

Репрезентацијата на Хрватска ја победи Франција со 23-20 (11-11) и го освои третото место во групата, со што обезбеди учество во квалификацискиот турнир за...

Мундијалски карактеристики – побрзо, попробивно, поконцентрирано

Забрзаната игра најмногу доаѓа до израз во реализациите на нападите од т.н. брз центар и од транзициски пробив, кој во споредба со СП 2017...

Брестовац им даде шанса и на резервите

Марјан Велевски од Гренобл специјално за „Нова Македонија“ Ракометарите на Металург го претрпеа првиот пораз на подготовките во Франција. Во дуелот со екипата на Екс...

Чиле, Бахреин и Бразил стигнаа до своите најдобри пласмани на СП

Светското првенство (СП) во Германија и Данска им го донесе најдобриот пласман на некои од неевропските ракометни селекции, како на пример на Чиле (16-то...

Металург – прв странски тим победник на турнирот во Гренобл

Во финалето ослабениот Металург го победи второпласираниот тим од шпанското првенство, Бидасоа, а на турнирот поединечни награди освоија Дупјачанец и Шпенде. Турнирот во Гренобл...

Металург вечерва со Екс ан Прованс

Ракометарите на Металург ја продолжуваат турнејата низ Франција во рамки на своите зимски подоготовки. По освојувањето на силниот меѓународен турнир во Гренобл, во конкуренција на Ирун Бидасоа,...

Германија ја победи Хрватска и обезбеди полуфинале

Ко-домаќинот на Светското ракометно првенство Германија синоќа во Келн ја победи Хрватска со 22:21 и обезбеди пласман меѓу четирите најдобри. Натпреварот беше неизвесен до...

Червар: Ова е кражба, цел свет можеше да го види тоа

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација Лино Червар вината за поразот од Германија по кој неговиот тим ги загуби шансите за полуфинале на Мундијалот, ја...

Шпанија подобра од Бразил, Норвешка го доби скандинавското дерби

Шпанската ракометна репрезентација оствари победа над Бразил со 36-24 (19-13) во натпревар од втората фаза од Светското првенство во Германија и Данска. Шпанија одигра одличен...