Македонија ќе игра со Египет за пласман во финалето

РАКОМЕТ - МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска, во полуфиналето на Медитеранските игри (МИ) во Оран (од 14 часот), ќе игра со Египет...

Норвешка, Аргентина и Холандија на патот кон главната фаза

Норвежаните се први фаворити во групата Ф, досега настапиле 16 пати на СП, а во 2017 и 2019 година го освоија сребрениот медал. Аргентина...

Македонските ракометари ќе играат во полуфиналето на Медитеранските игри

Македонската машка ракометна репрезентација се пласира во полуфиналето на Медитеранските игри во Алжир. Ова е епилогот по вечерашниот последен натпревар од Б-групата во кој...

Тешка задача ќе ѝ претстои на подмладената Македонија на СП во...

Селекциите на Норвешка, Аргентина и Холандија ќе бидат противници на машката ракометна репрезентација на Македонија во групата Ф, на Светското првенство кое што од...

Можни противници се познати ривали, освен Аргентина, Уругвај и Холандија

Македонија е во вториот барабан, во кој се и селекциите на Хрватска, Катар, Белгија, Португалија, Црна Гора, Бразил и на Полска. Во втората групна...

Македонија од вториот барабан ќе ги чека ривалите

Црвено-жолтите во првата групна фаза нема да играат со Катар, Хрватска, Белгија, Бразил, Португалија, Полска и со Црна Гора, а во втората групна фаза...

ИН МЕМОРИАМ: Почина поранешниот ракометен репрезентативец Тони Шопов

По долго боледување денес во Германија почина поранешниот репрезентативец на Македонија и легенда на велешкиот ракомет, Тони Шопов. Шопов зад себе остави богата ракометна кариера...

Шампионска низа – и ракометарите на Барселона ја одбранија европската титула

ЕКИПНИ СПОРТОВИ ВО ЕВРОПА ГОДИНАВА Годинава Барселона во ракомет, Ефес Пилсен во кошарка, Про-Реко во ватерполо и ЗАКСА во одбојка од попопуларните екипни спортови за...

Пехарот за хрватски Нексе, Јосип Колариќ е МВП на турнирот

РАКОМЕТ - МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР „МАРКО БОЖИНОВСКИ“ Сакаме да ви се заблагодариме на сите што на каков било начин учествувавте на турнирот, почнувајќи од тимовите, судиите...

Барселона забележа историски подвиг совладувајќи го Кјелце на пенали во Келн

Барселона стана првиот клуб што успеа да го одбрани трофејот во ракометната Лига на шампионите откако завршниот турнир се игра во Келн, совладувајќи го...