РФМ ги одреди претставниците во европските купови

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) на денешниот состанок одреди кои екипи ќе играат во Лигата на шампионите и во Лига Европа...

Ново засилување за Металург, пристигна десниот бек Потиќ

Среќен сум што доаѓам во земја што дише за ракометот и во екипа што на ракометната мапа на Европа има оставено длабоки успешни траги,...

Предлог-правила за уште побрз, поинтересен и повозбудлив ракомет

Предлагам промени на правилата, кои ќе го направат денешниот ракомет висококвалитетен спорт, поблизок и поинтересен за гледачите, лесен за сфаќање и за учење и...

Кога ќе кажеш Металург, секаде во Европа знаат дека станува збор...

Нема дилема дека доаѓам во голем клуб и среќен сум и задоволен поради тоа. Металург прави нова екипа, верувам дека ќе имаме што да...

Рниќ: Се од­лу­чив за Ме­та­лург затоа што сум же­лен за силна...

Верувам дека ќе направиме добра екипа и дека ќе играме значајна улога во Лигата на Европа, а својата шанса ќе ја чекаме и во...

Предлози за новото првенство – мечеви од 45 минути, турнирска...

Генералниот директор на Фуксе Берлин и потпретседател на Германската ракометна федерација Боб Ханинг, предложи следната сезона натпреварите во Бундес-лигата да се играат со три...

Македонија ќе се обиде со вајлд-карта да се пласира на СП

Од репрезентациите што не обезбедија пласман на СП, македонската селекција е најдобропласирана на ЕП 2020, а зад Македонија беа Швајцарија, Холандија, Црна Гора, Украина,...

Македонија не оди на СП, Вардар ја предава европската титула без...

Европската ракометна федерација (ЕХФ) донесе повеќе контроверзни одлуки поради пандемијата на корона вирусот кои посебно го засегаат македонскиот ракомет – машката репрезентација нема да...

Големите проблеми доаѓаат следната сезона

УВЕ ШВЕНКЕР, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ГЕРМАНСКАТА РАКОМЕТНА ЛИГА По одлуката на германската влада како една од основните мерки за борба против коронавирусот, со која се забрануваат...

Фајналфор-турнирот ќе се игра пред Нова година?

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ По најавата на германската влада за забрана на масовни собири, вклучувајќи ги и сите спортски натпреварувања во Германија до 31...