16.1 C
Skopje
22.7.2019 - 5:47

Гостинската низа на Металург прекината во Ниш

За „Нова Македонија“ од Ниш, Милко Живковиќ Борбеноста не изостана, но ракометарите на Металург, сепак, не успеаја да ја продолжат низата од две гостински победи во...

Металург оди на реванш во Ниш

Одработивме два тематски тренинга за да создадеме противигра на тоа што го игра Железничар и верувам дека има со што да го изненадиме, вели...

Вардар оствари важен триумф во Шведска

Ракометарите на Вардар славеа над шведски Кристијанстад со 32-30 на вечерашното гостување во 13-то коло од Лигата на шампионите. Вардарци на тој начин се вратија...

Брестовац: Среќни сме, игравме како вистински тим

Тренерот на Металург, Данило Брестовац е презадоволен од денешниот триумф над Стеауа на гостувањето во Букурешт во дуел од СЕХА лигата. – Многу сме среќни...

Металург со гостинска победа кај Стеауа

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва забележа победа со 28:26 над Стеауа во 17. коло во регионалната СЕХА лига. Романскиот шампион и поранеше европски првак, на...

Металург гостува кај некогашниот европски првак

Металург во меч од Регионалната лига денеска игра со искусната Стеауа, кај која најефикасни се Милошевиќ (31), Флореа (36) и Грегореску (37), а одбраната...

Идната недела ракометарите ќе добијат нов селектор

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) распиша конкурс за избор на нов селектор на машкиот национален тим. Според критериумите на РФМ, кандидатите за селектор ќе...

Парондо: Противникот имаше повеќе свежина кога требаше

Вардар беше блиску до победата, оти на полувремето водеше со 16-11, но одигра слабо во вторите 30 минути, со што Веспрем му се реваншира...

Мукаетов: Поразите се дел од спортот, но не смеат да нѐ...

Покрај извештајот за сработеното во 2018 година, главна тема на собранието на РФМ беше изборот на нов селектор, при што Мукаетов изјави дека новиот...

Наивно второ полувреме и загубена втора позиција

Ракометарите на македонскиот првак Вардар го доживеаја и четвртиот пораз во 12-то коло од годинешната Лига на шампионите (ЛШ), откако вечерва во СЦ „Јане...