32.6 C
Skopje
23.8.2019 - 18:28

Македонските селекции ќе разигруваат за пласман на ЕП

Македонските репрезентации во ракомет на песок со порази го почнаа и го завршија настапот во групната фаза на Европското првенство што се одржува во...

РК Вардар со победа над Борац стартуваше на турнирот во Требиње

Европскиот и македонски ракометен шампион, тимот на Вардар со победа над Борац од Бања Лука од 34-30 го започна меѓународен турнир во Требиње, БиХ. Скопските...

Со победнички импулс и против Левен

Двете екипи досега осум пати ги одмериле силите меѓу себе во ЛШ, а поуспешен е Вардар со пет победи, еден нерешен резултат (на гости)...

Хрватска ја победи Франција и обезбеди квалификации за пласман на ОИ

Репрезентацијата на Хрватска ја победи Франција со 23-20 (11-11) и го освои третото место во групата, со што обезбеди учество во квалификацискиот турнир за...

Вечерва првото дерби Металург – Еурофарм Работник

Дуелот од второто коло од Суперлигата се игра од 18 часот, во салата „Автокоманда“ во Скопје Ракометарите на Металург и на Еурофарм Работник денеска ќе...

ПСЖ лесно го мина Загреб

Францускиот ракометен гигант ПСЖ, македонскиот првак Вардар и полскиот вицепрвак Висла го задржаа победничкиот ритам и во 3-то коло од Лигата на шампионите (ЛШ)...

Вардар по 13 пат го подигна шампионскиот пехар

Вардар стана првата машка ракометна екипа во Македонија која успеала да впише пет првенствени титули во низа Со победата над Еурофарм работник со резултат 36-29 (19-14)...

За пласман на ЕП ракометарите ќе добијат 40.000 евра

Селекторот Данило Брестовац побара од РФМ да обезбеди услови за три кратки собири на кадетите пред СП во август Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, настапот...

Грчката телевизија не пиша МКД, па се предомисли

На почетокот на натпреварот меѓу ракометните репрезентации на Македонија и Грција кој се игра во Кожани, грчката национална телевизија ЕРТ во етер ја пушти...

Само победа е опција на мечот со Италија

По високата победа над Велика Британија со 32-15, македонската селекција денеска, од 18 часот, се среќава со Италија, која во 1-то коло загуби од...