Јиха и како тренер собира индивидуални награди

РАКОМЕТ - ГЕРМАНИЈА Раководството на германскиот ракометен гигант Кил направи вистински избор за стратегиската позиција во тимот, бидејќи наследникот на искусниот Алфред Гисласон, Чехот Филип...

Враќањето во тренажен процес по паузата голем предизвик за сите спортисти

Професионалните спортисти прво ќе мора во консултација со својот тренер и со кондицискиот тренер да направат план и програма за постепено враќање во форма,...

Дувњак прогласен за најдобар ракометар во Бундес-лигата

Според гласовите на тренерите, навивачите и директорите на клубовите во германската ракометна Бундес-лига, капитенот на хрватската ракометна репрезентација и капитен на Кил, Домагој Дувњак,...

Карабатиќ: Треба да се воведат и вистински еколошки стандарди

Сите правила, регулативи и друго, вклучувајќи и во спорот, треба да ја земат предвид димензијата на животната средина, рече бекот на ПСЖ, Карабатиќ, за...

Вујовиќ: Оставката не е трик за да го преземам Вардар

Веселин Вујовиќ пред три дена поднесе оставка на тренерското место во ППД Загреб. Во интервју за „Вјести“ тој ги открил причините поради кои решил...

Германија формира работна група за подготовка на следната сезона

РАКОМЕТ Иако голем е бројот на ракометни федерации што уште не се изјасниле за статусот на првенствата од тековнава прекината сезона поради коронавирусот, Германската ракометна...

Силен тим од ракометари што сезонава ги завршија кариерите

Недовршената сезона, која е прекината поради пандемијата на коронавирусот, не им дозволи збогување со терените и со навивачите на голем број ракометни легенди за...

„Ас“ ги избра најдобрите, на врвот е Магнус Висландер

Шве­ѓа­не­цот во сво­ја­та ка­ри­е­ра игра­ше и на цен­трал­на­та бе­ков­ска и на пи­кер­ска­та по­зи­ци­ја и по­ве­ќе го­ди­ни бе­ше еден од нај­до­бри­те во репрезентацијата, со која...

ЕХФ организира конвенција за иднината на европскиот ракомет

Предвидено е конвенцијата да се одржи од 17 до 20 септември во Виена, а ќе учествуваат претседателите и генералните секретари на националните федерации Пандемијата на...

РФМ донесе одлуки за сезонава и за учесниците во европските купови

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ја поништи прекинатата сезона, која, како и во сите други спортови, беше стопирана поради пандемијата на...