10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 14:59

Македонските ракометарки пружија силен отпор против Црна Гора

Подмладената женска репрезентација на Македонија пружи силен отпор против Црна Гора на гостувањето во Никшиќ, но не успеа да направи изненадување и загуби со...

Црногорките славеа во Скопје, следува реванш в недела

Македонија загуби од фаворизираната репрезентација на Црна Гора со 21-29. На овој меч за Македонија дебитира Ива Младеновска (14) од Металург, МВП на шампионатот...

Македонските ракометарки со пораз го почнаа настапот во Еврокупот на ЕХФ

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби од Црна Гора со 22-29 на домашен терен, во првиот меч од Еврокупот на ЕХФ. Македонија го постигна првиот...

Три европски тима останаа во трката за глобалниот трофеј

Три европ­ски еки­пи и ед­на од Јуж­на Аме­ри­ка игра­ат за плас­ман во го­ле­мо­то фи­на­ле на 14-то из­да­ние на тур­ни­рот Су­перг­ло­уб (со учес­тво на 10...

Повреда на Манасков, следи пауза

Во понеделникот, нашето одлично лево крило, Дејан Манасков, се здобил со сериозна повреда. Прегледите потврдија дека се скинати вкрстените лигаменти, што значи операција и пауза за нашиот ракометар, објави унгарскиот Веспрем на својата клупска интернет-страница, чии бои успешно ги брани македонскиот репрезентативец. Манасков се повредил на првенствениот меч кој неговиот Веспрем го играл во понеделникот против ККФТ Веспрем и на кој дуел...

ЕХФ најави рекорден награден фонд од 12 милиони евра

ЕХФ ќе го распредели вкупниот награден фонд во своите шест најсилни клупски натпреварувања, Лигата на шампионите, Лигата на Европа и Купот на ЕХФ во...

Кил е прв на листата на ЕХФ пред почетокот на ЛШ

РАКОМЕТ Во пресрет на денешните мечеви од 1. коло во Лигата на шампионите (ЛШ), Европската ракометна федерација (ЕХФ) традиционално го објави рангирањето за можностите на...

Ланските финалисти сезоната ја почнаа со порази

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА ЖЕНИ Со пораз почна новата натпреварувачка сезона во женската Лига на шампионите (ЛШ) за актуелниот европски првак Вајперс Кристијансанд...

Шпанско дерби за влез во групната фаза

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛИГАТА НА ЕВРОПА Во седиштето на Европската ракометна федерација, Виена, беа извлечени двојките за второто квалификациско коло за Лигата на Европа,...

Почнува 30-та сезона во машката Суперлига

Сезонава во Суперлигата ќе има 12 екипи, по 22. коло, шесте најдобропласирани ќе продолжат во разигрување за титулата, а другите ќе играат за опстанок РАКОМЕТ Со...