10.5 C
Skopje
23.5.2019 - 5:59

Вардар и Киелце во меч за втората позиција

Киелце има одлични играчи, а сезонава игра многу брз ракомет, со добра одбрана. За нас е најважно да ги одиграме добро сите 60 минути....

Вардарци на поправен во Барселона

Единствената почетна предност на Вардар пред овој дуел (барем статистички) е неговата одбрана, која е најдобра во групата А, со само 189 примени гола,...

Брестовац: Одлична и корисна турнеја

Сѐ што ни беше планирано за овие подготовки го одработивме перфектно. Акцентот го ставивме на турнирот во Гренобл, кој го освоивме. Во втората фаза...

Монпелје – ракометен земјотрес

Монпелје на патот кон новата континентална круна тргна од послабите групи, потоа победи три од претходните четири европски прваци (Барселона, Фленсбург и Вардар), а...

Пораз на Металург во последниот гостински меч во РЛ сезонава

Ракометарите на Металург на гостувањето кај словачкиот првак Татран Прешов во 16-то коло од Регионалната лига (РЛ) го забележаа третиот двоцифрен пораз сезонава, овој...

Кирил Лазаров: Тука сме сите исти без разлика од каде доаѓаме

Четвртото издание на ракометниот камп „Кирил Лазаров 7“ стартуваше вчера во Охрид со традиционален пречек на 150 кампери од страна на капитенот на македонскиот...

Исланд, Франција и Норвешка демонстрираа младост за трофејна иднина

СП 2019 не донесе некоја новина кога станува збор за играта, но затоа видовме плејада млади таленти, а селекциите на Исланд, Франција и на...

Српскиот ракометар Новак Бошковиќ изврши самоубиство

Српскиот ракометар Новак Бошковиќ извршил самоубиство во семејниот дом во Црвенка. Според белградските медиуми, 29-годишниот Бошковиќ си пукал со пиштол во глава. За време на...

О’Саливан: Не казнувајте ги играчите за местење

Откако Светската професионална билјард и снукер-асоцијација санкционира тројца играчи, Велшанецот Дејвид Џон и Кинезите Ју Делу и Као Јупен, англискиот професионален снукерист Рони О’Саливан...

Ѓер атакува на петта титула во ЛШ

Доколку Ѓер ја одбрани титулата европски првак, ракометарките Аморим и Горбиц ќе станат првите со по пет титули со иста екипа Ракометарките на францускиот првак...