16 C
Skopje
19.2.2019 - 14:29

Талески: Време е и ние помладите да преземеме поголем дел од...

Ќе имаме тешка задача на претстојното СП. Имаме група со тешки ривали, а, згора на тоа, променет е и системот на натпреварување, па во...

Гонзалез: Ќе одиме чекор по чекор

Имаме изменет состав, некои од играчите не можеа да дојдат, но јас морам да составам тим, а примарна цел за која размислуваме е мечот...

Кристијанстад го шокира Веспрем!

Ракометрите на Кристијанстад го шокираа Веспрем, забележувајќи ја првата победа во 7-то коло од годинашнава Лига на шампионите (ЛШ). Со одлична игра во второто...

Пет тима се можни ривали на Вардар во четврт-финалето

Вардар со барем еден бод викендов од мечот дома со Висла ќе се пласира во четврт-финалето, а таму би играл со победникот од осминафиналето...

Парондо: Успеавме да победиме еден од најдобрите тимови во Европа

Тренерот на Вардар, Роберто Гарсија Парондо по победата над европскиот ракометен шампион Монпелје на гости го изрази своето задоволство од играта на тимот, откако...

Аплаузите од публиката поважни од конечниот резултат

Во последниот натпревар пред домашната публика во групната фаза во Лигата на шампионите, Металург загуби од дански Силкеборг, со 29-33 Ракометарите на Металург немаа сили...

Нов рекорд – повеќе од 80 земји од светот пренесувале мечеви...

Европската ракометна федерација (ЕХФ) објави дека сезонава е поставен нов рекорд од 550.000 следбеници на Лигата на шампионите преку каналите на социјалните медиуми, со...

Вардар без решение против шпанскиот бедем

Ракометарите на Вардар го доживеаја и вториот пораз во годинашнава Лига на шампионите (ЛШ), откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје во рамките...

Вардар го „избрка“ Врањеш од Веспрем

Унгарскиот ракометен клуб Веспрем го отпушти тренерот Љубомир Врањеш. Клубот ја прекина соработката со шведскиот стручњак, откако унгарскиот тим беше совладан во саботата од...

Јуниорите изборија реми против Италија во самата завршница

Македонската јуниорска репрезентација одигра нерешено против Италија 27-27, на ЕХФ шампионатот, дивизија Б, за ракометари до 20 години, што се одржува во Скопје. Првите 20-тина...