Парондо: Победата над Веспрем е најважна за нас

Победата над Веспрем е најважна за нас во овој момент. Но, тоа ќе биде тежок натпревар, бидејќи Веспрем е квалитетна екипа во која играат...

ЕХФ скрои систем за повеќе одмор за ракометарите

Во 2017 година ЕХФ организира научна конференција на која стана збор за потребите на ракометарите, а ситуацијата се разгледуваше од експерти за спортска медицина....

Пелистерки пред елиминација во Челинџ-купот

Ракометарките на Пелистер се пред елиминација во Челинџ-купот, откако во првиот осминафинален меч беа поразени од српскиот претставник Наиса со 26-33. Битолчанки дадоа солиден отпор...

Лесјак го сопре Еурофарм работник

Поразот од Хановер претставува добра лекција за тоа како и што треба да промениме во продолжението од натпреварувањето, вели тренерот на Еурофарм работник, Ѓорѓе...

Преку социјалните мрежи избрани најдобрите во ракометот лани

Во изборот организиран од ЕХФ гласаа над 67.000 луѓе преку Фејсбук, Твитер и Инстаграм, а победија Мортенсен, репрезентативец на Данска и член на Барселона,...

Металург се заси­ли со хрватскиот пикер Чориќ

Чориќ (26 г., 197 см) во Металург доаѓа од германскиот второлигаш Рајн Викинг Хрватскиот пикер Тео Чориќ (26) е новото име со кое се засили...

Ојлески: Хановер е фаворит, но ние ќе се бориме за нашата...

Еурофарм Работник утре му гостува на германскиот Хановер во 1-то коло од групната фаза на Купот на ЕХФ Со мечот против бундеслигашот Хановер (сабота, од...

Вардар против Спортинг или Динамо во осминафиналето?

Вардар по победата во средата над Левен на гости, со 30-27 во 11. коло на ЛШ се зацврсти на 2-то место во групата А,...

Успехот и неуспехот на кантар, што ќе превагне?

Патот до успехот најчесто води преку куп неуспеси. Отсекогаш било така. Она на што се помислува кога ќе се каже „тие имаа среќа“, во...

Ракометен час на вардарци во Манхајм, сочувано второто место

Ракометарите на македонскиот првак Вардар ја забележаа и седмата победа во 11-то коло од годинешната Лига на шампионите (ЛШ), откако вечерва во германскиот град...