21.5 C
Skopje
16.7.2019 - 16:56

Ру­си­ја, Ро­ма­ни­ја, Фран­ци­ја и Холандија во бор­ба за зла­то­то

Ру­си­ја, Ро­ма­ни­ја, Фран­ци­ја и Хо­лан­ди­ја се че­ти­ри­те ра­ко­мет­ни ре­пре­зен­та­ции што ја про­дол­жу­ва­ат тр­ка­та за ме­дал на 13-то Европ­ско­то пр­венс­тво (ЕП) за же­ни што се...

Македонија преку Романија обезбеди пласман на СП во ракомет

Македонската ракометна репрезентација во реванш натпревар од баражот на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но благодарение на убедливата победа на првиот...

Ракомет: Најава за допинг контроли во пресрет на дербито

Дерби натпреварот од Супер-лигата во ракомет, меѓу Металург и Еурофарм Работник го привлекува вниманието на спортската јавност бидејќи многумина го гледаат овој дуел како...

Ракометарите пред кошаркарите, фудбалерите и одбојкарите

На листата на ИХФ македонските ракометари се на 28-то место, кошаркарите неделава забележаа пад за две места, до 42-то, фудбалот е на 71-то во...

Парондо: Победата над Веспрем е најважна за нас

Победата над Веспрем е најважна за нас во овој момент. Но, тоа ќе биде тежок натпревар, бидејќи Веспрем е квалитетна екипа во која играат...

Гонзалес: Против Грција очекувам победа и многу подобра игра

Утрешниот меч со Грција во Кожани ќе биде вкупно седми во меѓусебните квалификации дуели, и тоа сите за пласман на СП, а Македонија е...

Koи играчи статистички беа најдобри во Келн

Статистичките податоци од чип-технологијата, која на годинашниот фајналфор во Келн беше инсталирана во дресовите на играчите и во топките со кои се играа мечевите....

По осум години, Македонија ќе игра на ЕП во ракомет на...

На ЕП во Полска во јули машката селекција ќе игра против Хрватска, Украина, Швајцарија и против Италија, а женската е во група со Данска,...

Ојлески: Хановер е фаворит, но ние ќе се бориме за нашата...

Еурофарм Работник утре му гостува на германскиот Хановер во 1-то коло од групната фаза на Купот на ЕХФ Со мечот против бундеслигашот Хановер (сабота, од...

Чакарески: Ракометот заслужува поддршка од државата

Во Струга, на отвореното ракометно игралиште „Женска плажа“, од 15 до 20 август по 46-ти пат ќе се одржи традиционалниот ракометен турнир на Балканот,...