11.5 C
Skopje
25.5.2019 - 9:31

Брестовац: Ми се допаднаа желбата, тимскиот дух, дисциплината

Кадетската репрезентација, која го освои 4. место на силниот турнир во БиХ, во јуни и во јули ќе се подготвува за СП во Македонија,...

Чакарески: Ракометот заслужува поддршка од државата

Во Струга, на отвореното ракометно игралиште „Женска плажа“, од 15 до 20 август по 46-ти пат ќе се одржи традиционалниот ракометен турнир на Балканот,...

Македонија со проверени сили на СП

И за овој мундијалски собир селекторот ќе се потпре на проверени сили, без некои посебни измени, но, сепак, просечната возраст на 28-те повикани ракометари...

Манасков: Одиме со главата горе во Келн

Дејан Манасков изјави дека младите македонски ракометари треба да созреат за да не се повторуваат грешките од тековниот Мундијал, по поразот од Исланд 22-24.  –...

Вардар третпат во низа меѓу најдобрите четири во Европа

Капиталните осум гола (31-23) од првиот дуел во Скопје се покажаа како преголем залак за Сегед, кој, и покрај победата од 29-25 на домашен...

Брестовац: Шанса за оние на кои треба да се потпреме во...

Тоа ќе бидат играчи што ќе бидат и подготвени да се навикнат на системите што ќе сакам да ги практикувам. Добро е што сум...

Втора победа на македонските ракометари, совладан Бахреин со 28:23

Македонската ракометна репрезентација рутински го совлада Бахреин со 28:23 во вториот меч од настапите во групи на Светското првенство што се игра во Германија...

Вардар го одбрани домашниот Суперкуп

На отвореното игралиште „Женска плажа“ во Струга, црвено-црните го совладаа Металург со 33-24 Ракометарите на Вардар го одбранија минатогодишниот, а стигнаа до првиот трофеј сезонава,...

Македонија убедливо ја совлада Швајцарија на ЕХФ шампионатот

Машката младинска репрезентација на Македонија убедливо ја совлада Швајцарија со 30:24 на ЕХФ шампионатот за ракометари до 20 години што се одржува во Скопје. Избраниците...

Блажевска: Не застануваме и продолжуваме по патот што го трасиравме

Му честитам на Еурофарм за победата. Треба да се биде голем во победата, но и во поразот, спортски е да се честита и уште...