Вардар со победа се враќа од Букурешт

Екипата на Вардар оствари победа на гостувањето кај Стеауа во Букурешт со 30-34 (10-21) во 13-тото коло од регионалната СЕХА лига. Екипата на Роберто Гарсија...

Шпенде преку Металург стигна до репрезентацијата

За тоа дека Металург со право се именува како најдобрата средина за напредок и репрезентативен скок, стигна потврда од селекторот на словенечката репрезентација Веселин...

Во ЛШ ќе играат само најдобрите 16 тима од Европа

Извршната комисија на Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги дефинира најавените промени во европските купови, кои ќе почнат со сезоната 2020/2021. Во машката Лига на...

Симовски: Верувам дека можеме да се надигруваме со Словенија

Селекцијата на Словенија стои на патот на македонската женска ракометна репрезентација во бараж-дуелите во јуни за пласман на Светското првенство (СП) во 2019 година...

Франција нов европски шампион

Домаќинот на Европското првенство за ракометарки, репрезентацијата на Франција го освои златниот медал, откако вечерва во финалето ја победи Русија со 24:21 (13:12). Поранешната вардарка,...

Македонските ракометарки ќе се соочат со Словенија во баражот за СП...

Репрезентацијата на Словенија ќе и биде противник на Македонија во баражот за женскиот ракометен Мундијал што ќе се игра во 2019 година. Првата средба ќе...

Металург посакува две победи за крајот на годината во РЛ

Зад нас е недела во која активно работевме на подобрување на техничко-тактичките перформанси, вели тренерот на Металург пред гостувањето кај Нексе и Извиѓач Ракометарите на...

Ру­си­ја, Ро­ма­ни­ја, Фран­ци­ја и Холандија во бор­ба за зла­то­то

Ру­си­ја, Ро­ма­ни­ја, Фран­ци­ја и Хо­лан­ди­ја се че­ти­ри­те ра­ко­мет­ни ре­пре­зен­та­ции што ја про­дол­жу­ва­ат тр­ка­та за ме­дал на 13-то Европ­ско­то пр­венс­тво (ЕП) за же­ни што се...

Хрватите највисоки, а Исланѓаните со најмлад состав во групата Б на...

Лино Червар го селектира највисокиот тим во групата Б, чија просечна висина е 193,9 см, додека Бахреин го има најнискиот во истата група, со...

Шпанско-исландска селекторска доминација на СП

Пет репрезентации, Шпанија, Аргентина, Катар, Чиле и Македонија, ќе бидат предводени од шпански селектор, додека, пак, четири од Исланѓанец Шпански и исландски ракометни стратези ќе...