Повеќе од спорт, се пишува историја – заедничка корејска репрезентација

Наша цел не е резултатот, туку да го покажеме нашиот уникатен тимски дух. Нашиот успех ќе биде да допреме до сите обожаватели на ракометот...

Јиха и како тренер собира индивидуални награди

РАКОМЕТ - ГЕРМАНИЈА Раководството на германскиот ракометен гигант Кил направи вистински избор за стратегиската позиција во тимот, бидејќи наследникот на искусниот Алфред Гисласон, Чехот Филип...

Филип Лазаров: Хрватска одигра перфектен натпревар и покажаа дека се поквалитетни...

Бекот на ракометната репрезентација на Македонија, Филип Лазаров, по поразот од Хрватска со 31-22 во третото коло на Светското првенство, изјави дека противникот одиграл...

Визија на СЕХА за трансконтинентално етаблирање

Иновативни идеи за помасовен и поквалитетен ракомет Тргнувајќи од ентузијазмот и посветеноста на ракометните работници, односно на СЕХА од една страна и менталитетот и преданоста...

Вечерва против високата Украина за прва победа на ЕП 2020

Репрезентацијата на Украина, која ги загуби трите тест-меча пред ова ЕП, има просечна височина од 194,2 см, во тимот има петмина двометраши, а хендикеп...

Брестовац го скрати списокот, 20 играчи патуваат во Словенија

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, го објави списокот од 20 играчи кои по Нова година ќе заминат на подготовки во Словенија....

Вардар 12-ти пат првак на Македонија

Следни цели на црвено-црните, се одбрана на насловите во Купот на Македонија (викендов) и европската титула во ЛШ, следниот викенд во германскиот град Келн На...

Карабатиќ се приклучува на францускиот национален тим

Најдобриот ракометар на светот се враќа на Светското првенство во францускиот национален тим и покрај повредата. Никола Карабатиќ од 2006 година ги предводеше „триколорите“...

Почнува новото натпреварување – Европскиот куп на ЕХФ

Вечерва играат Норвешка - Австрија, како и Шведска и Шпанија, во реприза на финалето на ЕП 2018, кое Шпанија го доби со 29-23 Денеска почнува...

Вардар и Киелце во меч за втората позиција

Киелце има одлични играчи, а сезонава игра многу брз ракомет, со добра одбрана. За нас е најважно да ги одиграме добро сите 60 минути....