8.9 C
Skopje
11.11.2019 - 21:55

Македонија подобра од Нигерија за прва победа на Мундијалот

Ракометните репрезентативци на Македонија во тежок натпревар успеаја да ја победат Нигерија на вториот натпревар од групата на Светското првенство (СП) за ракометари до...

Аргентина ја изненади Македонија

Македонската машка кадетска ракометна репрезентација со пораз го започна настапот на Светското првенство за ракометари до 19 години што се одржува во нашата земја. Избраниците...

Металург почна со подготовките за новата сезона

Металург почна со подготовките за новата ракометна сезона. На првиот тренинг имаше 17 играчи, додека четворица беа отсутни, меѓу кои тројца се кадетски репрезентативци.  -...

Грција поразена од Македонија

Македонската ракометна репрезентација со 27-23 извојува победа во последниот меч од квалификациите за ЕП 2020 година против Грција во Струмица. Капитенот Лазаров со шест погодоци...

Македонија обезбеди пласман на Европското првенство

Македонската ракометна репрезентација извојува значајна победа на гостувањето кај Турција од 26-25, со која обезбеди пласман на Европското првенство 2020. Лазаров со седум гола беше...

Дамир Стојановиќ е новиот шеф на стручниот штаб на Металург

Со оглед на тоа што Стојановиќ е искусен во работата со млади категории, тоа одлично се совпаѓа со создавачкиот концепт на Металург за продукција...

Илјадници граѓани ги пречекаа вардарци на плоштад

Илјадници граѓани со овации и громогласен аплауз на плоштадот „Македонија“ во Скопје синоќа ги пречекаа ракометарите на Вардар кои по втор пат, го освоија...

Триумф за ново финале во Лигата на шампионите

Годинава да не биде заборавена традицијата се погрижија ракометарите на Вардар, кои во полуфиналето ја елиминираа славната Барселона, иако и во последните 15 минути...

Вардар по вторпат на врвот на ракометна Европа

Наши известувачки од Келн: Јасминка Павловска Сузана Митревска Veni, vidi, Vardar!  Насловот во специјалното издание на билтенот на ЕХФ на Ф4 во Келн, по првиот полуфинален меч,излезе...

Роберто Гарсија Парондо: Изненадување сме за оние што не не познаваат

Наши известувачки од Келн: Јасминка Павловска Сузана Митревска По вчерашниот полуфинален меч на Ф4 од Лигата на шампионите во ракомет, и трилер-пресвртот на Вардар против Барселона, македонските...