Нексе е победник на меморијалниот ракометен турнир „Марко Божиновски“

Младите рекометари на Нексе се освојувачи на првото издание на меморијалниот ракометен турнир „Марко Божиновски“ кој изминативе четири дена се играше на отвореното игралиште...

ЕХФ го одбра тимот на сезоната во Лигата на шампионите

Во пресрет на завршниот турнир во Лигата на шампионите, кој викендов ќе се одржи во „Ланксес Арената“ во Келн, Европската ракометна федерација (ЕХФ) го одреди...

СЦ „Марко Божиновски“ деновиве пулсира во знакот на спортот и младите

РАКОМЕТ Во изминатите три дена, на едно високоорганизациско ниво, со солидна заинтересираност на трибините и убава атмосфера можеше да се види квалитетен, фер и коректен...

Гостите единствени со максимален учинок на меморијалниот турнир „Марко Божиновски“

Војводина и Нексе се издвоија со максимален учинок во пресрет на утрешните решавачки натпревари на меморијалниот турнир „Марко Божиновски“ (за ракометари родени 2004 година...

Интересни дуели, многу голови

РАКОМЕТ- МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР „МАРКО БОЖИНОВСКИ“ Се одиграа и првите натпревари на првото издание на меморијалниот турнир „Марко Божиновски“ во Скопје, кој се игра во чест...

Младите ракометари го покажуваат талентот на меморијалниот турнир „Марко Божиновски“

Талентираните ракометари од Македонија, Србија и Хрватска го прикажаа својот талент во денешните натпревари од меморијалниот ракометен турнир „Марко Божиновски“, што се игра во...

Вардар и Голден Арт славеа во првите мечеви од меморијалниот турнир...

Вардар беше подобар од Бутел со 37-32, а Голден Арт го совлада Еурофарм Пелистер со 29-23 во воведните мечеви од првото издание на меморијалниот...

Почнува меморијалниот турнир „Марко Божиновски“

Со мечевите Вардар - Бутел (17.30 часот) и Голден Арт - Еурофарм Пелистер (19 ч.) денеска почнува првото издание на меморијалниот ракометен турнир „Марко...

Нема да биде исто без Лазаров и Миркуловски на теренот, но...

Македонскиот ракомет и репрезентацијата повеќе нема да бидат исти, како ниту ракометната Лига на шампионите, ниту европските и светските првенства, без Кире и Жути...

Нант му се поклони на кралот Лазаров

Нант му укажа голема чест на најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров во неговиот последен меч пред тамошната публика, одигран денеска против Тулуз (32-18) во...