-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 1:53

По Маврово, на ред се контролните натпревари

За најдобрите одбојкари на Македонија од понеделник ќе следува завршната фаза од подготовките за настапот на Европското првенство, кое почнува на 1 септември ОДБОЈКА -...

Почнува Вуелта, но без Фрум и Контадор

Третата годинашна гран-тур велосипедска трка (по Џиро д’Италија и Тур де Франс), 73-та Ла Вуелта, или Околу Шпанија, ќе стартува денеска од Малага, 25...

Екипите во ЛШ сезонава ја бележат најслабата игра во одбрана?

Според статистиката, екипите во ЛШ сезонава имаат просек од 29,9 примени погодоци по натпревар. Барселона е најефикасна, со 35,6 гола постигнати по меч, што...

Коронавирусот му застана на патот на Кениецот Кипруто

Олимпискиот и светски првак на 3.000 метри со пречки, Кениецот Конселсус Кипруто е позитивен на тестот за коронавирус и ќе го пропушти отворањето на...

Силвер: Нема планови за пауза на сезоната

КОШАРКА - НБА НБА-лигата не планира да воведе пауза поради зголемениот број позитивни на коронавирусот, изјави комесарот на лигата Адам Силвер за ЕСПН, околу продолжението...

Космонаутот Дјук доби признание од ИОК за Месечинската олимпијада

Претседателот на ИОК, Томас Бах на Чарлс Дјук, 10-от човек што одеше по Месечината, му го предаде трофејот со име „Небото е граница“, откако...

Финалисти за наградата „најдобар“ на ФИФА

Кандидатите за наградата „најдобар“ на Светската фудбалска федерација (ФИФА) треба да бидат објавени денеска. ФИФА доделува награди за минатата сезона во повеќе категории, меѓу...

Десиса победник на маратонот во Доха

Лелиса Десиса од Етиопија го освои златниот медал во машката маратонската трка на Светското првенство во атлетика во Доха. За да ги избегнат лошите временски...

Деветдневната претсезона ќе има 49 меча, а ќе почне со градско...

Помеѓу 11 и 19 декември, во пресрет на почетокот на регуларната сезона на 22 декември, секој тим ќе одигра најмалку два меча и никој...

УЕФА ги тренира судиите за ВАР

Европската фудбалска унија (УЕФА) од идната година ќе го воведе системот видеопомошник-судија (ВАР), па во Мадрид се одржа вториот курс за подготовка на европските...