Вардар се закити со 13-от куп-трофеј

Во финалето на 26-то издание на турнирот што се одржа во салата „Младост“ во Битола, Вардар го победи Металург со 30-26 Ракометарите на Вардар по...

Ју Венјун од Кина е 17-та светска шаховска првенка

Во мечот од 10 партии, таа ја совлада поранешната шампионка, сонародничката Тан Жонгуи со 5,5-4,5 Кинеската шахистка, велемајсторката (ВМ) Ју Венјун (рејтинг-поени 2.571, рангирана втора...

Словенецот Лука Дончиќ најмлад МВП во Евролигата

Пред синоќешното 14-то финале од Евролигата во кошарка, меѓу шпанскиот Реал Мадрид и бранителот на титулата, турскиот Фенербахче, младиот словенечки репрезентативец, Лука Дончиќ (19)...

Челси го победи Манчестер јунајтед со тактиката на Мурињо

Во 137-то финале на ФА-купот, Челси го совлада Манчестер јунајтед со 1-0 со голот на Еден Азар Челси, Антонио Конте и навивачите на лондонскиот клуб...

Русија им гарантира максимална безбедност на навивачите на СП 2018

Официјалните лица во Русија имаат црна листа со имиња на познати хулигани што учествуваа во тепачки и правеа нереди на ЕП 2016 во Франција...

Татко и син – кајакарски шампиони

Мичо Поповски беше еден од првите кајакарски репрезентативци на поранешната држава СФРЈ од Македонија. Неговиот син Лазар ја продолжи семејната традиција и дури четири...

Кадетките на ЖРК Куманово станаа шампионки на Македонија

Kадетките на ЖРК Куманово постигнаа голем успех и станаа шампионки на Македонија за сезоната 2017/2018 година. Во Куманово се одржа завршниот турнир – фајнл фор...

Работнички поведе против вечниот ривал во финалето на плејофот

Кошаркарите на Работнички го совладаа вечниот ривал МЗТ Скопје со 86-77, вечерва во „Градски Парк“, со што поведоа со 1-0 во финалната серија од...

„Чудото од дете“ Дончиќ ја освои и Евролигата во сезоната од...

Најталентираниот европски кошаркар Лука Дончиќ (19) ја освои Евролигата со Реал Мадрид, славејќи над досегашниот шампион Фенербахче со 85-80 во финалето на фајналфор-турнирот во...

Зверев скромен, не се смета за фаворит на мечот со Надал

Германскиот тенисер Александрр Зверев рече дека не е фаворит во финалниот меч на турнирот во Рим, каде што ќе се сретне со Шпанецот Рафаел...