28.2 C
Skopje
21.8.2019 - 11:44

Светското првенство утеха за македонските кадети

По полуфиналниот пораз од Грузија, 30-32, Македонија синоќа во малото финале по вторпат на ЕП, дивизија б се сретна со Швајцарија По петте победи во...

Рекордна шеста победа за Хамилтон на Силверстоун

Луис Хамилтон ја забележа рекордната шеста победа на својата домашна трка во Силверстоун, откако успеа да го помине освојувачот на пол-позицијата, колегата од Мерцедес,...

Се смени младинската ракометна мапа?

Португалија е полуфиналист и е најпријатното изненадување на младинското ЕП, бранителот на титулата Шпанија не влезе во трката за медали, како и четвртата од...

И Реал Мадрид наскоро со женски фудбалски клуб

Неделава управата на клубот ќе одржи состанок, на кој се очекува усвојување на одлуката да се купи локалниот клуб Депортиво Такон за околу 400.000...

Пеле: Загрижен сум, не функционираме како тим

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Бразилецот Едсон Арантес до Насименто попознат како Пеле, изјави дека бразилската репрезентација има врвни индивидуалци, но дека...

За педофилот Адам Џонсон нема место во повеќе од 100 фудбалски...

Над 100 тимa во Англија изразиле категорично мислење дека кај нив нема место за поранешниот англиски репрезентативец, Адам Џонсон кој излезе од затвор утринава....

Прва радост за Марсеј или трета за Атлетико?

Во финалето на Лига Европа, вечерва (20.45 часот), во Лион играат Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид Фудбалерите на францускиот Олимпик Марсеј или на шпанскиот Атлетико Мадрид...

МЗТ Скопје победи во дербито против Работнички

МЗТ Скопје го победи Работнички со 70:74 (35:39) во „Градски парк“, откако успеа да слави во 143 „вечно дерби“ во Првата македонска кошаркарска лига....

И фудбалот тргна кон израмнување на платите за мажите и за...

Во САД, женската фудбалска репрезентација почна правна постапка за еднаквост во платите, во Нов Зеланд и во Норвешка машките и женските играчи почнаа да...

Почна турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески

 Под покровителство на општина Карпош, во спортската сала „Форца“ почна десеттиот Меморијален турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески. Покрај екипи од...