10.9 C
Skopje
18.4.2019 - 13:30

Кој ќе го крене трофејот Лери О’Брајан?

Стари ривали и противници со нерасчистени сметки ќе се сретнат во првата рунда од НБА-плјефот, што стана познато откако ноќеска се одиграа последните натпревари...

Македонија оствари важна победа во дебито на Брестовац

Македонската ракометна репрезентација го совлада Исланд со 34-33 на гости, во дебито на Данило Брестовац на селекторската функција, во рамките на третото коло од...

Трка по Купот и по излез во Европа

По денешните реванш-натпревари од полуфиналето на фудбалскиот Куп на Македонија ќе биде познато кои два тима ќе играат за вредниот трофеј и за пласман...

Премиерлигашите се против плановите за измени во ЛШ

Сите клубови се согласија дека е несоодветно европските фудбалски тела да создаваат планови што ќе ги променат структурите, календарот и конкурентноста на домашната лига,...

Меси е нерешлив проблем за англиските тимови?

Напаѓачот на Барселона сезонава постигна осум гола во ЛШ, на 30-те меча против англиски тимови постигнал 22 гола, повеќе од на кои било тимови...

Две групи од Купот во Скопје, една во Битола

Со полудиригирана ждрепка во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беа извлечени четвртфиналните групи за Купот на Македонија. Носителите во групите, Вардар и...

Казањ отвора ново поглавје во женскиот шах

И жените ќе играат Турнир на кандидатки за одредување на предизвикувачката на светската првенка. Осум од најдобрите шахистки во светот ќе играат по Бергеров...

Брестовац: Главниот акцент ќе биде на одбраната

Македонија вечерва гостува кај стариот познаник Исланд во 3. коло од квалификациите за пласман на ЕП 2020 Македонската машка ракометна репрезентација денеска (21.15 часот) во...

Вирџинија се искупи во неизвесната завршница на „мартовското лудило“

Универзитетот на Вирџинија го освои кошаркарскиот НЦАА-шампионат во САД, откако го победи тимот на Тексас тек, со 85-77 по продолжение, во неизвесното финале на...

Каде има најмногу „странски голови“?

Фудбалските првенства на Кипар, Турција и на Англија предничат според головите постигнати од странци, објави во својата анализа Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за...