Македонија убедливо ја совлада Швајцарија на ЕХФ шампионатот

Машката младинска репрезентација на Македонија убедливо ја совлада Швајцарија со 30:24 на ЕХФ шампионатот за ракометари до 20 години што се одржува во Скопје. Избраниците...

Нови дуели од европските квалификации

Денес продолжуваат натпреварите од квалификациите за ЕП 2020. Треба да се одиграат нови 8 дуели во трите квалификациски групи. Натпреварот што ќе го привлече вниманието...

Горан Србиновски – одбојкар со импресивна кариера

Популарниот Панта беше специјалист за освојување поени и еден од најдобрите југословенски и европски „средни“ играчи. Вардаровата генерација за паметење, југословенската, пак, за светската историја Одбојката...

Парондо: Традицијата не ја гледаме, се фокусираме на нашата игра

Имаме повеќемина повредени, но ќе се обидеме да се вратиме со добар резултат. Секој меч е значаен и токму затоа ќе играме максимално ангажирано,...

Манчестер Ј. првпат ќе има спортски директор?

Манчестер јунајтед и официјално потврди дека отказите што им ги врачи на менаџерот, Португалецот Жозе Мурињо, и на неговите петмина соработници лани во декември...

Сари ќе ја прилагодува „старата дама“ на неговата стратегија

Новиот фудбалски тренер на италијанскиот шампион Јувентус, Маурицио Сари, уште на самото претставување во Торино предизвика многу реакции, дел позитивни, а дел негативни. Главното...

Коби Брајант: Лејкерси наскоро повторно ќе бидат шампиони

Фановите на Лос Анџелес Лeјкерс наскоро ќе ја слават титулата и ќе им се смеат на оние на Голден Стејт Вориорс, изјави легендата на...

Ѓоковиќ: Не постојат граници, кога тоа ќе го сфатите, успевате

Најдобриот српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека самодовербата во некои тешки моменти била пресудна да се врати во добра форма. Српскиот ас, откако го освои...

Карате-надежите со четири медали од ЕП во Алборг

Вицешампиони на младинското ЕП станаа кадетот Бојан Костов и јуниорот Глигор Петков, а вчера попладне кај постарите јуниори (до 21 год.) за злато се...

Ѓоргиев: Посакувам група со Холандија, Чешка, Австрија…

Не би сакал Македонија да се најде во група со Франција, а не би било лошо да ги избегнеме Германија или Бугарија. Со другите...