Четврта победа во низа на Реал Мадрид над Ливерпул

На Ливерпул наместо реванш, му се повтори резултатот од претходниот пораз во финалето на ЛШ во 2018 година (1-3). Како и тогаш, „црвените“ се...

Симовски: Спроти себе ќе имаме доста силен и квалитетен противник, но...

Ракометарите и фудбалерите покажаа дека сѐ е можно и дека со борбена и со пожртвувана игра секој противник е совладлив, вели селекторот Симовски, пред...

И во Рим мечевите на ЕП ќе се играат пред гледачи

Претседателот на италијанската фудбалска федерација, Габриеле Гравина, изјави дека министерот за здравство побарал од техничкиот и од научниот комитет што ја советува Владата „да...

Георгиевски: Секогаш одам на медал

Заедничките репрезентативни подготовки во Крушево добро ни дојдоа и, секако, позитивно влијаеjа на мојата форма, вели олимпискиот кандидат Георгиевски ТАЕКВОНДО - ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО...

Незапирливиот тандем го прекина триумфалниот марш на европскиот првак

Пари Сен Жермен ја прекина победничката низа на Баерн во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ), благодарение на Килијан Мбапе и на Нејмар кои беа...

Атланта постави нов рекорд во тројки во една четвртина

Ко­шар­ка­ри­те на Ат­лан­та по­ста­ви­ја нов ре­корд во НБА-ли­га­та за уда­ри за три по­е­ни во ед­на че­твр­ти­на од еден нат­пре­вар, без при­тоа да про­ма­шат. Ат­лан­та на...

ИКАС е од­ло­жен за мај

Иа­ко бе­ше нај­а­вен за ви­кен­дов, го­ди­наш­ни­от, тра­ди­ци­о­на­лен 53-ти Илин­ден­ски ка­јак-сла­лом (ИКАС) на ре­ка­та Тре­ска, на Ма­тка, по­крај Скоп­је, е од­ло­жен за 22 и 23...

Шахот добива сѐ поголем простор во образовниот систем

Шахот е одлична алатка за развој на размислувањето и за подобрување на способностите кај децата, меѓу кои трпеливоста, успехот, стратегиското размислување, способноста за решавање...

Холанд има неверојатна европска голгетерска серија

На досегашните 20 меча во ЛШ и во ЛН, не сметајќи го синоќешниот Манчестер сити - Борусија Дортмунд, Холанд постигна рекордни 24 гола. По...

Барселона ја зголеми ефикасноста и се пласира во четврт-финалето

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Ракометарите на Барселона први го заверија пласманот во четврт-финалето во Лигата на шампионите (ЛШ), откако во осминафиналниот елиминациски двомеч со...