16.4 C
Skopje
25.4.2019 - 12:38

Дино Раѓа примен во американската „Куќа на славните“

Легендарниот југословенски и хрватски кошаркар Дино Раѓа синоќа и официјално беше примен во американската „Куќа на славните“ во Спрингфилд. Поранешната ѕвезда на Југопластика, Бостон селтикс,...

Три нови правила во НБА лигата

Раководството на најсилната светска кошаркарска лига – НБА ги усвои новите правила предложени од Комисијата за натпреварување. Во новата сезона семафорот кој го мери времето...

Хиршер поставувајќи рекорди се доближува до Стенмарк

Австрискиот скијач по рекорден деветти пат победи во Аделбоден и е на најдобар пат по, исто така, рекорден, осми пат да триумфира во СК,...

Трка по Купот и по излез во Европа

По денешните реванш-натпревари од полуфиналето на фудбалскиот Куп на Македонија ќе биде познато кои два тима ќе играат за вредниот трофеј и за пласман...

Бекер: Рекетот за тенисерот е како топката за Меси

Познатиот германски тенисер Борис Бекер ја истакна важноста на рекетот за спортистот. Според него, тенисер со рекет го потсетува на напаѓачот на Барселона, Лионел...

Шест екипи во трка за плејофот

Трката за пласман во плејоф-завршницата во машката ракометна Суперлига станува сѐ поинтересна и понеизвесна. Дури шест екипи се во игра за освојување на првите...

Ако не ви се јавам, знаете што се случило

Продолжува потрагата по авионот во кој патувал 28-годишниот фудбалер Емилијано Сала, кој исчезна над Каналските Острови при патувањето од Франција кон Велика Британија. Пред...

Че­тво­ри­ца се изд­во­и­ја со максимални три по­е­на

Ин­тер­на­ци­о­нал­ни­от мај­стор (ИМ) Фи­лип Пан­чев­ски, Го­ран Ми­лиќ и ве­ле­мај­сто­ри­те (ВМ) Звон­ко Ста­но­јо­ски и Вла­тко Бог­да­нов­ски има­ат ма­кси­ма­лен ефект од три по­е­ни по тре­то­то ко­ло...

Брестовац им даде шанса и на резервите

Марјан Велевски од Гренобл специјално за „Нова Македонија“ Ракометарите на Металург го претрпеа првиот пораз на подготовките во Франција. Во дуелот со екипата на Екс...

УЕФА: Финалистите во ЛШ ќе добијат по 17 илјади билети

Двата тима финалисти во Лигата на шампионите ќе добијат по 17 илјади билети за Финалето на 26 мај на Олимпискиот стадион во Киев, објави...