-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 2:40

Над 360 илјади евра за доградба на стадионот „Тумбе кафе“

Со ребалансот на буџетот општината Битола ќе издвои 22 милиони денари, или над 360.000 евра за доградба на стдионот под „Тумбе кафе“. Ова беше...

Македонски клуб од Перт го врати своето национално име

Фудбалскиот клуб Стирлинг лајонс од австралиски Перт соопшти дека го враќа името Стирлинг Маседониа откако Фудбалската федерација на Австралија ги укина прописите со кои...

Вардар ќе го брани европскиот трофеј во Келн

Ракометарите на актуелниот европски првак Вардар по вторпат се пласираа на завршниот фајналфор во Лигата на шампионите (ЛШ), и покрај тоа што загубија од силниот...

Шовинизам и нацистички поздрави од колепката на фудбалот

Англиската јавност е згрозена од однесувањето на нивните навивачи во Приштина, на мечот Косово - Англија (0-4), па сега на потег е Европската куќа...

Конор Мекгрегор поразен, по мечот настана масовна тепачка (видео)

Апсолутниот фаворит Конор Мекгрегор беше поразен од Хабиб Нурмагомедов, со што ја одбрани титулата во лесна категорија. Очиглено дека Конор не очекуваше колку воинствен противник....

Одново тим од квалификациите ќе игра во финалето на Лига Европа

Марсеј и Салцбург ќе играат меѓу себе во полуфиналето, а двата тима сезонава ја почнаа во квалификациите за Лига Европа. Пред три сезони Днипро...

Македонија го совлада светскиот првак во селекторското деби на Лазаров

Ракометната репрезентација на Македонија го совлада актуелниот светски и олимписки првак Данска со 33-29 во сензационалното селекторско деби на Кирил Лазаров, во мечот од...

Американците не можат да поверуваат дека Дончиќ е тинејџер

Најталентираниот европски кошаркар Лука Дончиќ (19) пружа импресивни партии за Далас маверикс по пристигнувањето во НБА-лигата, со што многумина го вбројуваат меѓу водечките фаворити...

Се заговара „СП 48“ да стигне четири години порано

Според сегашниот план, фудбалските мундијали од 2026 година ќе се играат со 48 селекции, но од КОНМЕБОЛ стигна предлог тоа да се случи веќе...

„Без кислород и по лошо време, Лотце е недостижен“

ЗДРАВКО ДЕЈАНОВИЌ, МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАР И АЛПИНИСТ Крајната цел, искачување на врвот (8.516 м), поради лошите временски услови не беше постигната, се искачив до осум илјади...