Мешков и Алборг дебитанти во четврт-финалето

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ Со победата над украинскиот првак Мотор со 30-23 во реваншот од осминафиналето во Лигата на шампионите (ЛШ), ракометарите на белорускиот...

Павлов ќе настапи на силен олимписки тест-турнир во Париз

Во олимписката категорија на Павлов (до 67 кг) ќе настапат 14 каратисти, поделени во две групи. Турнирот е и проба пред квалификацискиот турнир за...

ЕП 2020 – нова возбудлива страница од приказната на „Панини“

Кога првпат почнале да продаваат сликички во 1960 година, браќата Бенито и Џузепе Панини никогаш не ни сонувале дека нивната компанија еден ден ќе...

Се најавува систем за автоматско одредување офсајд?

Автоматски значи дека сигналот оди директно до часовникот на линискиот судија и му кажува дали е офсајд. Во моментот имаме ситуации кога играчите се...

Вајли со Сарагоса ќе игра за титулата во ЛШ

КОШАРКА Познати се сите осум клуба-учесници на завршниот кошаркарски турнир од европската Лига на шампионите (ЛШ) на Светската кошаркарска федерација (ФИБА). На турнирот за титулата...

Лазаров: Среќни сме што направивме големо изненадување

Рекордите се само плод на долготрајна посветена работа и вложен труд. Секогаш пред себе поставувам високи цели, но никогаш конкретни од овој тип, вели...

Мбапе: Не сум тука за да се кријам, сакам вакви мечеви

Обожавам да играм против најдобрите играчи на светот, изјави Мбапе по победата на ПСЖ на првиот меч со Баерн, во дуелот што го обележија...

Македонија три натпревари на ЕП ќе игра пред најмалку 12.000 гледачи?

Градовите-домаќини на ЕП 2020 треба да гарантираат присуство на публика на трибините, а УЕФА конечната одлука треба да ја донесе на состанокот на Извршниот...

Динамо Загреб немаше решение за „жолтата подморница“

Динамо Загреб беше поразен од Вилјареал со 0-1 на домашен терен во првиот меч од четврт-финалето на фудбалската Лига Европа. Гостите од Шпанија славеа со...

Ѓорческа со низа фантастични пресврти се пласира во четврт-финалето во Белинцона

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, се пласира во четврт-финалето на турнирот во Белинцона, Швајцарија, откако направи нов пресврт за ја совлада Италијанката Лукреција Стефанини...