16.1 C
Skopje
21.8.2019 - 6:30

Најплатените 100 спортисти заработиле четири милијарди долари

Меси е само вториот фудбалер на врвот на годишната листа на „Форбс“, на чија листа годинава за влез меѓу првите 100 била потребна заработка...

Триумф на Микаела Шифрин на супервелеслаломот во Лејк Луис

Микаела Шифрин (САД) освои втора по ред Супер-Џи трка, дел од Светскиот куп во ски-алпски дисциплини. Дваесет и три годишната Американка ја постигна својата...

Мугуруза и Конта играа до зори, елиминирана Вознијацки

Тој меч почна 30 минути по полноќ и траеше до 3.12 часот наутро по локално време и е еден од најдоцна или најрано завршените...

Ангеловски ќе учествува на тренерската конференција на ФИФА во Лондон

Како и по последното ЕП во Франција, така и овој пат ќе бидеме поделени во работни групи со свои задачи, каде што ќе се...

Следува кулминација на фантастичната фудбалска сезона во Мадрид

Во финалето на ЛШ на 1 јуни ќе играат премиерлигашите, Ливерпул и Тотенхем, кои се од земја-рекордер според бројот на тимови што играле во...

Гвардиола: Расизмот не е само во фудбалот, туку насекаде

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, на прес-конференција пред натпреварот на „граѓаните“ во Лигата на шампиони, изјави дека расизмот е насекаде. Неговата изјава уследи по...

Блескава победа на Манчестер јунајтед за заокружување на првото коло во...

Во последниот натпревар од првото коло на англиската Премиер-лига, Манчестер јунајтед на домашен терен со убедливи 4-0 го совлада подмладениот и реформиран тим на...

Ливерпул ги зголеми цените за навивачите на Барселона

Ливерпул реши да ги зголеми цените на влезниците за навивачите на Барселона за реваншот во полуфиналето од фудбалската Лига на шампионите на стадионот „Енфилд“,...

Ке­ни­е­цот Кип­тум нов свет­ски ре­кор­дер во по­лу­ма­ра­тон

Ке­ни­е­цот Абра­хам Кип­тум по­ста­ви нов свет­ски ре­корд во по­лу­ма­ра­тон, со вре­ме од 58,18 ми­ну­ти на вче­раш­на­та тр­ка во Ва­лен­си­ја, Шпа­ни­ја. Тоа вре­ме на Кип­тум...

Германија околу 20-то место, но Франција е „шампион-рекордер“

Репрезентацијата на Германија ќе го забележи својот убедливо најслаб пласман на светските фудбалски првенства, бидејќи со трите бода и четвртото место во групата Ф...