27.2 C
Skopje
18.7.2019 - 15:54

Јове Магдески – прилепскиотфудбалски велемајстор

Со својот прецизен и силен удар Магдески беше страв и трепет за голманите, а со прецизните додавања беше вистински гениј. Настапуваше во генерацијата на...

Да се дознае вистината

Зоран Михајлов специјално од Тарагона за „Нова Македонија“ Последните настани во медитеранското село за Медитеранските игри (МИ) во Тарагона, очигледно ја разбрануваа јавноста. Наместо да зборуваме...

Дерби и Астон вила ќе го играат најскапиот меч сезонава

Победникот во овој меч на „Вембли“ на 27 мај ќе се пласира во Премиер-лигата и ќе заработи над 200 милиони евра Дерби каунти и Астон...

ПСЖ во „Џордан“ дресови за Лигата на шампионите

Пари Сен Жермен претстави два нови сета на дресови, кои ќе се користат исклучиво во овогодинешната Лига на шампиони.   „Светците“ ќе настапат во специјално дизајнирани...

Пучник и Грача ќе ја засилат бековската линија на Металург

Во новите засилувања добивме играчи со одлични индивидуални квалитети и верувам дека добро ќе се вклопат во нашиот систем на игра и работа, вели...

Има сомнеж дека е наместен мечот на кој Валенсија избори пласман...

Победата на Валенсија на гости кај Валјадолид со 2-0 во последното коло на Примера со што Валенсија избори пласман во Лигата на шампиони идната...

Македонија не со бело туку со црвено-жолто знаме против Украина

Ќе се обидеме да им го нарушиме ритамот на игра на Украинците, да добиеме сет, потоа два, а зашто не и третиот, вели селекторот...

Јашари со историска бронза на кадетското ЕП

Македонскиот џудист Хамза Јашари, член на клубот Миоки од Скопје, го освои првиот медал за Македонија на Европското првенства (ЕП) за кадети, кое викендов...

Тур де Галичица по петти пат почна од Ресен

Над 150 учесници од Македонија и десетина од соседна Албанија учествуваат на петтата велосипедска тура „Тур де Галичица“ што утрово почна од Плоштадот во...

Рамос е мајстор за финале, но кој води во бербата на...

Серхио Рамос го одигра 25-то финале и го освои 19-от трофеј во натпреварување со финален меч во фудбалската кариера. Капитенот на Реал Мадрид го...