21.5 C
Skopje
16.7.2019 - 17:07

Седма првенствена победа на КК Куманово

Во рамките на 14-то коло од домашното првенство во првата кошаркарска лига вечерва на домашен терен, кошаркарите на Куманово ја совладаа екипата на Охрид...

Мајами без Дерик Џонс во следните шест недели

Кошаркарот на Мајами хит, Дерик Џонс ќе паузира повеќе од еден месец поради повреда на коленото. Според официјалната веб-страница на клубот, неговата повреда на натпревар...

Лука Дончиќ постави нов рекорд во НБА (видео)

Лука Дончиќ продолжи да руши рекорди во НБА лигата, откако во поразот на Далас од Торонто со 120: 123 го постигна својот втор „трипл-дабл“...

Несреќен пораз на КК Куманово на гостувањето во Гостивар

Во рамките на 13-то коло од домашното првенство во првата кошаркарска лига вечерва на гостувањето во Гостивар кошаркарите на Куманово загубија од екипата на...

Гевгелија домаќин на Купот на Македонија

Бранителот на трофејот во кошаркарскиот Куп на Македонија за мажи, МЗТ Скопје, ќе ги одмери силите со Кожув, Блокотехна ќе игра со Охрид, актуелниот...

Романија без посакуваниот Клејбурн против Македонија

Познати се 15-те кошаркарски репрезентативци на кои романскиот селектор Тудор Костеску може да смета на последните два претквалификациски дуела, против Македонија (21 февруари во...

Давитков: Покажавме квалитет за враќање во елитното кошаркарско друштво

Точно е дека имаме предност од 14 поени, но мечот со Романија ќе го почнеме од нула и ќе одиме на победа и на...

Се наближува дебито на Казинс за НБА-шампионот

Центарот на Голден стејт вориорс, Демаркус Казинс, веројатно ќе дебитира за актуелниот шампион во кошаркарската НБА-лига на 18 јануари, на средбата со Лос Анџелес...

Лејкерси убедливи кај Голден Стејт, Јута поуспешна од Портланд

Кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс забележаа убедлив триумф со 127:101 изминатата ноќ на гостувањето кај актуелниот НБА шампион Голден Стејт вориорс. Мечот го одбележа и...

Евролига: Атина домаќин на Ф4 турнирот во 2020 година

Грчката престолнина Атина ќе биде домаќин на финалниот кошаркарски турнир во Евролигата во 2020 година. За последен пат Атина го прифати Ф4 турнирот во 2007...