17.2 C
Skopje
17.7.2019 - 9:12

Кошаркарите во Плоешти по четврта победа над Романија

Македонската машка кошаркарска репрезентација, денеска (17 ч., пренос на МТВ), во Плоешти (Романија), треба да го одигра последниот, четврти натпревар во групата Б против...

Давитков: Без разлика кој ќе игра, одиме на победа

Македонија има искусни играчи, кои добро си ги знаат своето место и задача на теренот, вели Давитков пред дуелот со Романија в четврток, за...

Тимот на Леброн подобар од тимот на Јанис на НБА-олстар натпреварот

Минатата ноќ во „Спектрум“ центарот во Шаролт заврши 68-то издание на НБА-олстар спектаклот, во кој тимот на Леброн Џејмс успеа да го врати дефицитот...

Стојановски: Победуваме, така треба да продолжиме и во Романија

Не треба да размислуваме на евентуален пораз поради нашиот триумф во Скопје над Романија, напротив, да мислиме позитивно, вели Војдан Стојановски, пред мечот в...

Турската ѕвезда ѝ укажа чест на родната Македонија на НБА-олстарот

Турскиот интернационалец Чеди Осман, кој е роден во Охрид, ѝ укажа чест на неговата родна земја Македонија, истакнувајќи го македонското знаме на опремата (на едната...

Десетмина од НБА годинава ќе заработат 540 милиони долари?

Според „Форбс“, Џејмс сезонава ќе заработи најмногу, 88,7 милиони долари, а Џејмс, Кари и Дурант заработуваат повеќе пари од зделки надвор од теренот, отколку...

Мечеви со силни емоции и неизбришливи сеќавања

Се најавува дека летово од активното играње кошарка ќе се збогува прославениот македонски кошаркар Перо Антиќ. Останува тоа да го стори онака како што...

Дончиќ: Во НБА полесно се даваат кошеви, отколку во Европа

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ даде опширно интервју за шпанската телевизија „Mовистар +“ во кое зборува за адаптацијата во НБА-лигата, за разликите меѓу играта во...

Леброн Џејмс е подготвен да игра против Индијана

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс ќе биде во можност да игра на претстојниот натпревар со Индијана, објавува „ESPN“. Лидерот на тимот од Калифорнија...

Европскиот НБА-меч се сели од Лондон во Париз?

Комесарот на кошаркарската НБА-лига, Адам Силвер, изјави дека мечот од НБА-лигата, кој девет години се одржува во Лондон (во јануари Вашингтон го победи Њујорк...