25.3 C
Skopje
22.10.2019 - 16:20

Титулата на Торонто донела пораст на потрошувачката и за 216 отсто

Освоената титула во кошаркарската НБА-лига на Торонто донесе неверојатно зголемена потрошувачка во повеќето канадски градови, а во Монтреал скок од дури 216 отсто (во...

Со СРЦ „Кале“ како свој дом, кошарката тргнува кон нови височини

Македонската кошарка доби свој дом, кој ќе биде на располагање 24 часа во денот, 365 дена во годината, и се очекува големата сала да...

Кошарката пак се израмни со ватерполото и со хокејот

Во кошаркарската Евролига (не и во натпреварите на ФИБА) одново ќе има потфрлање топка пред почетокот на секој период од играта, како што во...

Потписите вредни милиони го отворија преодниот рок во НБА

Стартуваше преодниот рок на слободни агенти во кошаркарската НБА-лигата. Уште во првите неколку часа се случија неколку интересни договори. Бојан Богдановиќ од Индијана Пејсерс се...

Колисон ја прекина кариерата во НБА-лигата за да се посвети на...

Кошаркарот на Индијана пејсерс, Дарен Колисон, објави крај на десетгодишната кариера во НБА-лигата. Колисон истакнал дека е Јеховин сведок и дека понатаму сакал целосно да...

Антетокумпо по стапките на Новицки, Дончиќ по тие на Гасол

За МВП на сезоната во НБА е прогласен Антетокумпо (Милвоки), а од Европа претходно ваква награда доби Новицки (во 2007 година). Дончиќ (Далас) е...

Доминантна сезона на странците во НБА-лигата

Странските играчи во најквалитетната кошаркарска НБА-лига доминираа на прогласувањето на наградите за изминатата сезона. Гркот Јанис Антетокумпо е прогласен за најкорисен играч (МВП), а...

Кочов: Да се привлечат младите во кошарката

Треба да сториме сѐ за да ја привлечеме денешната интернет-генерација деца да почнат да тренираат кошарка во салите. Мораме прво да работиме на нивната...

Прв избор и милионска тужба за кошаркарската сензација Вилијамсон

Зајон Вилијамсон очекувано беше прв избор на драфтот во НБА-лигата одржан ноќеска, но талентираниот крилен кошаркар избран од Њу Орлеанс пеликанс се соочи и...

Влатко Владичевски – миленик на двете навивачки групи

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (135) Без оглед дали настапуваше за МЗТ Скопје или за Работнички, Владичевски беше...