22.6 C
Skopje
22.8.2019 - 0:51

Лазар Лечиќ е феномен што еднаш се раѓа во кошарката

По повод 80-от роденден на македонската кошаркарска легенда и еден од најдобрите тренери во историјата, Лазар Лечиќ, вчера во Скопје се одржа свечена академија,...

Двејн Кејси доби отказ од Торонто репторс

Торонто репторс го отпушти тренерот Двејн Кејси само по три дена од елиминацијата во плејофот на НБА лигата. Торонто регуларниот дел од сезоната го заврши...

Леброн Џејмс по рекорден дванаесетти пат избран во најдобриот тим на...

Ѕвездата на Кливленд, Леброн Џејмс по рекорден 12-ти пат беше избран во најдобриот тим на сезоната во НБА. Идеалните пет од сезоната беа утврдени по...

Богатство за човекот без скок-шут

Бен Симонс се согласи да потпише петгодишен договор вреден 170 милиони долари со Филаделфија севентисиксерс, со што се зголемува притисокот врз талентираниот австралиски кошаркар...

Бостон го совлада Кливленд и стигна на чекор до големото финале

Kошаркарите на Бостон Селтикс се на една победа од големото финале во НБА лигата , откако ноќеска го победија Кливленд Кавалирс со 93:86 и...

Скромноста и талентот му донесоа милиони на Јокиќ

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ (23) останува тивок, скромен и резервиран, и по потпишувањето на петгодишниот договор вреден 146 милиони долари со НБА-клубот Денвер нагетс,...

Магијата на Господин НБA создаде уште еден супертим

Џери Вест (81) го потврди статусот на најдобар функционер во историјата на кошаркарската НБА-лига, а можеби и во сите американски професионални спортови, со ангажманот...

Дон­чиќ од­ли­чен и скро­мен

Нај­мал­ку им­пре­си­о­ни­ран од из­вед­ба­та на ѕвез­да­та и де­би­тант на Да­лас, Лу­ка Дон­чиќ (19), во по­бе­да­та над Хју­стон со 107-104 во са­бо­та­та ве­ро­јат­но бе­ше ток­му...

НБА плеј-оф: Милвоки славеше над Бостон

Јанис Адетокунбо забележа 31 поен и 14 скока во победата на Милвоки со 97:86 против Бостон со која Бакс ја израмнија серијата на 3-3...

Дончиќ не мора да погодува за да импресионира

Младиот словенечки кошаркар Лука Дончиќ продолжува да ја воодушевува јавноста со одличните настапи во НБА-лигата. Иако претходната вечер во победата против Орландо меџик имаше...