10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 1:45

Денвер и Јута го отвораат плејофот

Третопласираниот и шестопласираниот тим во Западната дивизија синоќа требаше да го одиграат првиот меч од првата рунда во доигрувањето на НБА-сезоната. Ова ќе им...

Македонската кошарка добива нов претседател

На денешното изборно собрание на МКФ не е исклучена можноста во последен момент во трката да влезат и други кандидати, а меѓу нив и...

Денеска ќе се решава како ќе се игра прволигашката сезона

Заради претпазливост не е исклучена можноста да се договориме првенството да се игра и во т.н. „балон“, односно така да ја завршиме барем првата...

Нема зборови што можат да ја опишат болката на Ванеса Брајант

Сопругата на НБА ѕвездата Коби Брајант, Ванеса се огласи за првпат по трагичната несреќа, во која животот го загубија нејзиниот сопруг и ќерката, како...

Прва титула за Бејлор, а Гонзага не го повтори успехот на...

Ре­чи­си бес­пре­кор­ни­от Беј­лор во го­ле­мо­то фи­на­ле на уни­вер­зи­тет­ски­от НЦАА-шампионат на САД во ко­шар­ка, оди­гра­но во Ин­ди­ја­но­по­лис, го сов­ла­да со 86-70 Гонзага, кој, пак, прет­ход­но...

Кошаркарите останаа 29-ти во Европа и 53-ти во светот

Македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација со вкупно 187,6 поени, остана на 29-то место во Европа, односно на 53-то место во светот, според најновата ранг-листа...

За Двејн Вејд сезонава последна во кариерата

Легендарниот кошаркар на Мајами хит Двејн Вејд објави дека претстојната НБА сезона ќе биде последна во неговата кариера. - Секогаш ги правев нештата на мој...

Кошаркарот Паркер ќе стане претседател на фудбалски клуб?

Славниот кошаркарски бек од НБА-лигата, Французинот Тони Паркер, минатата година замина во играчка пензија, но тој и понатаму е присутен во спортот. Некогашната ѕвезда...

Кавај Ленард ја помина границата од 10.000 коша во НБА

Кошаркарите на Лос Анџелес клиперс ја забележаа и седмата сезонска победа во НБА-лигата, откако славеа дома против Чикаго булс, со 130-127, а натпреварот го...

Одземено домаќинството на Филипини, прво злато за репрезентацијата на СССР

ИСТОРИЈАТ НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА ВО КОШАРКА (3) Годинава во Кина (31 август - 15 септември) ќе се одржи 18-то Светско првенство (СП) во кошарка. Во...