Животот во „меурот“ не е по вкус на сите НБА-ѕвезди

Дел од кошаркарските ѕвезди не беа импресионирани од понудената храна или од собите во спортскиот комплекс во Орландо, каде што моментно се собрани 22...

„Меурот“ во Орландо чини скапо, но ќе ѝ се исплати на...

Организирањето на тримесечната завршница на сезоната во комплексот на Волт Дизни во Орландо ќе ја чини кошаркарската НБА-лига повеќе од 150 милиони долари, пренесува...

НБА ќе ја запре сезоната ако се рашири коронавирусот

КОШАРКА Поради зголемениот број инфицирани со коронавирусот во САД, комесарот на кошаркарската НБА-лига, Адам Силвер, рече дека го задржува правото да го запре рестартирањето на...

Винс Картер по играње во четири децении заминува во пензија

КОШАРКА - НБА Тој е единствениот кошаркар што 22 години настапувал во НБА, од 1998 до 2020 година Винс Картер (43), досегашниот кошаркар на НБА-клубот Атланта,...

НБА од 30 јули, со строги протоколи и мечеви и рано...

Тимовите од 30 јули до 14 август треба да одиграат по осум натпревари од регуларниот дел од сезоната, во спортскиот комплекс „Волт Дизни“ во...

Јакимовски ќе игра за Вашингтон стејт

Верувам дека Вашингтон стејт ќе ми помогне да станам одличен кошаркар. Тие ми нудат можност да се градам како личност, спортист и како студент,...

Ноемврискиот прозорец остана за кошаркарите

Бордот на директори на ФИБА-Европа одлучи ноемврискиот прозорец од квалификациите за пласман на Европското првенство (ЕП) во кошарка за мажи во 2021 година да...

Димитријевиќ има можност да игра во Еврокупот

Познати се сите 24 екипи што ќе настапат идната сезона во кошаркарскиот Еврокуп. Меѓу нив е и шпански клуб Хувентуд, чии бои ги брани...

Финалето на НБА е на 13 октомври

КОШАРКА Тимовите до 9 јули треба да се соберат во кампусот на Дизни на Флорида, каде што ќе се играат натпреварите, сезоната треба да продолжи...

Тодоров: Нѐ очекува период со големи непознаници

КОШАРКА Очигледно дека на сите им недостига играње во затворен простор. Не знаеме кога ќе се отворат салите, кога ќе биде дозволена контакт-играта, кои мерки...