Кристијано Роналдо постигна гол што има многу имиња

Реал Мадрид се доближи до полуфиналето на ЛШ со победата со 3-0 кај Јувентус, во меч што е обележан со спектакуларниот гол на Кристијано...

Блатер ги критикува одлуките за ВАР и за СП со...

Сеп Блатер (82), поранешниот претседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА), смета дека „не е многу паметна“ одлуката на Светското првенство во Русија годинава да...

Следуваат нови 50 меча на патот кон ЕП, претходните донесоа голема...

Од денеска па до вторник низ Европа ќе се играат мечевите од третото и од четвртото квалификациско коло за пласман на фудбалското Европско првенство...

Мурињо: Фелаини не е Марадона, но е многу важен фудбалер

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо не пропушти да го пофали Маруан Фелаини за неговата пожртвувана игра. Пред неколку дена, Белгиецот го реализира победоносниот гол...

Јувентус ќе го нападне Реал со четворица напаѓачи

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри размислува да извади состав со четворица „истурени“ фудбалери на реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Италијанските медиуми објавија дека...

Комплетирана шеснаесетфиналната рунда на Лига Европа

Вечерва е комплетирана шеснаесетфиналната рунда од второто по ранг европско фудбалско натпреварување, Лигата на Европа (ЛЕ). Фаворитите Арсенал, Наполи, Валенсија и Челси лесно минаа...

Гризман: Не е важно дали ќе постигнам гол, го сакам трофејот

Еден од најдобрите француски фудбалери, Антоан Гризман не го интересира дали ќе постигне гол во финалето, туку во мислите му е само трофејот од...

Француските фудбалери се „највработени“ во Европа?

Фудбалерите што фудбалски израснале во Франција одиграа најмногу, 19,7 отсто од минутите сезонава во петте најсилни домашни првенства во Европа (Италија, Франција, Германија, Шпанија...

Манчестер сити и Ливерпул газат, прв пораз на Челси

Бранителот на титулата, Манчестер сити, остана на врвот на табелата во англиската Премиер-лига, со 35 бода, по триумфот на гости над Вест Хем (0-4),...

Санчо ги предводи најталентираните фудбалери тинејџери

Престижната интернет-страница „Гол“ (goal.com) објави листа со 50 најперспективни светски фудбалери, водејќи се според бројот на настапите за првиот тим, потенцијалот и вкупните спортски,...