9.4 C
Skopje
20.4.2019 - 23:13

Иниеста објави крај на репрезентативната кариера

Легендарниот шпански фудбалер Андрес Иниеста по поразот од Русија во осминафиналето на Светското првенство, објави дека става крај со настапите во репрезентацијата. Шпанија денеска загуби...

На „Олд трафорд“ беше поставен рекорд

Најмногубројна публика за средба на фудбалската репрезентација на Македонија имаше на мечот со Англија (0-0) во 2006 година во Манчестер, на стадионот „Олд трафорд“,...

Црвена ѕвезда пред нова казна од УЕФА

Дисциплинската комисија на Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна истрага против Црвена ѕвезда поради влегувањето на терен на навивачите на гостувањето во Салцбург во реваншот...

Што било првпат на светските првенства

На секое ново светско фудбалско првенство беа поставувани нови граници или се случуваа некои куриозитети Светските фудбалски првенства од почетоците во 1930 година се трансформирани...

Кои прваци се и натпросечни чувари на топката?

Според анализата на ЦИЕС, на 35 првенства (први и втори лиги) во Европа, просекот на прваците бил 57 отсто посед на топката во победничките...

Лев останува на чело на Германија

Јоахим Лев и официјално останува на чело на Германија. Веста беше потврдена од Германскиот фудбалски сојуз. - Имавме многу отворен и искрен дијалог во кој...

Меси е пред комплетирање на третиот чифт златни копачки

Напаѓачот на Барселона веќе има пет трофеи „златна копачка“, признание за најдобриот стрелец во домашните првенства во Европа, а сезонава води со 31 гол и...

ПСЖ: Нејмар и Мбапе остануваат

Многу шпекулации имаше околу двете најголеми ѕвезди на Светското првенство, Нејмар и Килијан Мбапе. Тие играат во најбогатиот клуб во светот ПСЖ, но поради...

Реал го освои купот Бернабеу

Во натпреварот за трофејот „Сантијаго Бернабеу“ екипата на Реал синоќа го совлада Милан со 3:1. На средбата во Мадрид головите за домашната екипа ги постигнаа...

Одрисола: Роналдо е минато за Реал Мадрид

Фудбалерот на Реал Мадрид, Алваро Одриосола беше предизвикан да ги прокоментира критиките кои Кристијано Роналдо ги упати на адреса на „кралскиот клуб“ последниве денови. Одриосола...