25.3 C
Skopje
22.10.2019 - 17:21

ФИФА сака да заработи 12 милијарди долари од СП 2026

Претседателот на судискиот комитет на ФИФА, Пјерлуиџи Колина, истакна дека организацијата предвидува заработка од околу 12 милијарди долари од Светското првенство во 2026 година....

Атлетико и Барса ги заспаа гледачите!

Големото дерби во шпанската Ла лига, меѓу Атлетико и Барселона (1-1), не ги оправда очекувањата, а според многумина тоа беше еден од најздодевните дуели...

ФИФПро одржа работилница за менталното здравје на фудбалерите

Студијата од 2015 година покажа дека 38 отсто од активните професионални играчи пријавиле симптоми на депресија, велат од ФИФПро на својата интернет-страница Европскиот оддел на...

Манчестер сити и Ливерпул газат, прв пораз на Челси

Бранителот на титулата, Манчестер сити, остана на врвот на табелата во англиската Премиер-лига, со 35 бода, по триумфот на гости над Вест Хем (0-4),...

ПСЖ сака да го направи Де Хеа најплатен светски голман

Давид Де Хеа ќе стане најплатениот фудбалски голман во светот, ако одлучи да премине во ПСЖ во текот на летото. Според „Дејли Мејл“, 28-годишниот...

Рамос: Се обидуваат да го нарушат мојот имиџ со обвинувањата за...

Дефанзивецот на Реал Мадрид, Серхио Рамос ги демантираше тврдењата дека употребил забранета супстанца во 2017 година, а шпанскиот клуб ги нарушил антидопинг правилата. Ова...

Прифатено барањето на Бока јуниорс – финалето повторно одложено

Реваншот од финалето на Копа либертадорес помеѓу аргентинските фудбалски клубови Ривер плата и Бока јуниорс повторно е одложен. Првиот меч заврши нерешено 2-2. Според најавите кои...

Суперкласико создаде хаос наместо спектакл

Срамниот напад на фудбалските навивачи на Ривер плата врз клупскиот автобус на ривалската Бока јуниорс го одложи реваншот од финалето на Копа либертадорес на...

Домашни лидери – Динамо, Шахтер, Ајакс, Манчестер с., Челси…

Само три прволигашки фудбалски тимови дозволиле помалку од два директни шута на нивните домашни првенствени натпревари сезонава, покажа анализата на Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот...

Сѐ повеќе учесници во проектот „Заедничка цел“ на Мата

Менаџерката на женскиот клуб Манчестер јунајтед, Кејси Стоуни, мусе приклучи на проектот „Заедничка цел“ на фудбалерот Хуан Мата, почнат во 2017 година. Таа е...