5 C
Skopje
17.11.2018 - 21:05

Фудбалската еуфорија може да почне

Во текот на следните 30 дена, фудбалската топка едноставно ќе претставува главен сврзувачки елемент, кој ќе ги обедини луѓето без разлика на расата или...

Фудбалот е спортски празник што мора да биде надвор од политиката

Почетокот на Светското фудбалско првенство во Русија е повод за интервју со амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Олег Шчербак, кој дава одговори...

Ло­пе­те­ги по стап­ки­те на Мус­лин, Ха­лил­хо­џиќ, Mар­вијк, По­сте­ког­лу

Ло­пе­те­ги до­би отказ два де­на пред дуелот со Португалија на СП по­ра­ди тоа што потпишал до­го­вор сo Ре­ал Ма­дрид, и тој е пет­ти­от се­ле­ктор...

Болт кажа за кого ќе навива на СП

Некогаш најбрзиот човек на светот, Усеин Болт има свој фаворит за кого ќе навива на Мундијалот во Русија. Спринтерот од Јамајка и осумкратен олимписки...

Најмногу ќе летаат Суперорлите

Најголема километража во првите три кола на СП 2018 ќе направат нигериските фудбалери, најголемо растојание за заминување на еден меч ќе поминат Швеѓаните, а...

Мундијалите ја популаризираа размената на дресовите

По првата размена на дресовите во 1931 година, пошироката јавност овој чин го виде на СП 1954, а по Мундијалот во 1970 година стана симбол...

СП 2018 ќе и донесе на ФИФА рекордни 6,1 милијарди долари

Одржувањето на Светското првенство во 2018 година ќе и донесе на ФИФА 6,1 милијарди долари, што е за 10 отсто повеќе од предвиденото. Исто така,...

Милан основаше женски фудбалски тим

Италијанскиот фудбалски прволигаш Милан на својата официјална веб-страница го објави создавањето на женски фудбалски тим. За оваа цел „росо-нерите“ ја купија лиценцата на клубот Бреша...

Ибрахимовиќ ги кажа своите фаворити за победник на Мундијалот

Поранешниот напаѓач на Шведска, Златан Ибрахимовиќ го сподели своето мислење за фаворитите на Светското првенство кое в четрвток почнува во Русија. - Според мене Бразил,...