7 C
Skopje
17.2.2019 - 13:26

Баерн е најпродуктивниот тим?

По завршувањето на првенствата сезонава во петте најсилни лиги во Европа, Фудбалската опсерваторија на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС) објави листа на која...

„Највозрасната“ Аргентина со судни маки во нокаут-фазата

Аргентина, предводена од Лионел Меси успеа да ја совлада Нигерија со 2-1 и да се пласира во осминафиналето на фудбалското Светско првенство (СП) во...

Меси е прв со 400 гола само во една од т.н....

Тој е единствен барем со 400 гола од фудбалерите што целата кариера играле само во едно првенство од најсилните пет во Европа. Вкупно, пак,...

Баерн – Ајакс дуел на деветкратни европски шампиони

Двата тима досега одиграле осум меча во ЛШ (КЕШ), со идентичен ефект, по три победи и гол-разлика 16-15 Во Лигата на шампионите (ЛШ) во фудбал,...

Само Барселона има спортисти со просечна плата од над 10 милиони...

Во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) вечерва треба да се одиграат преостанатите осум натпревари од петтата рунда во групите А, Б, Ц и Д....

Колку чини секоја од селекциите на СП 2018?

Играчите што ќе настапат на СП 2018 во Русија заедно вредат околу 12 милијарди долари Најдобрите светски фудбалери (Нејмар, Меси и Роналдо) вредат повеќе од...

„Јунаците“ од Крањ ќе бидат поздравени на 13 октомври

На мечот против Лихтенштајн, на 13 октомври, во Скопје, се навршуваат 25 години од првиот натпревар на фудбалската репрезентација на Македонија, пријателскиот меч со...

На Мурињо веќе сега му предвидуваат отказ

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Жозе Мурињо е фаворит на обложувачниците за првиот отпуштен менаџер во англиската фудбалска Премиер-лига. Коефициентите за Португалецот опаднаа нагло по...

Манчестер Јунајтед го отпушти Мурињо

Англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед го отпушти тренерот Жозе Мурињо по лошиот почеток на сезоната, објавено е денеска на клупската интернет страница. - Жозе Мурињо го...

Пелегрини го презема Вест Хем

Чилеанецот Мануел Пелегрини(64) би требало оваа недела да го преземе лондонски Вест Хем, објавија денеска британските медиуми. Пелегрини на тренерската позиција на „чеканите“ ќе го...