Трајковски и Несторовски најзаслужни за победата на Палермо

Македонските репрезентативци во редовите на Палермо, Александар Трајковски и Илија Несторовски беа стрелци во победата над Падова остварена попладнево на гостински терен со 3:1. Домаќините...

Со „мечта“ до исполнување на мечтите

„Адидас“ ја објави официјалната топка со која ќе се игра нокаут-фазата на Светското првенство (СП) во фудбал во Русија. Топката го носи име „телстар...

Вештачка бучава и за ТВ-гледачите во Велика Британија

Кога на 17 јуни ќе продолжат натпреварите во англиската фудбалска Премиер-лига, ТВ-гледачите ќе имаат опција да вклучуваат вештачка навивачка бучава. Бидејќи натпреварите се играат...

Вардар убедливо поразен од Ренова, Шкендија ремизира со Македонија ЃП

Во Првата македонска фудбалска лига попладнево на распоредот беа натпреварите од 20. коло по кое лидерот Шкендија за уште еден бод ја зголеми предноста...

Ајнтрахт и Ренџерс играат за втор европски трофеј

Глазгов ренџерс победи во 1972 година во Купот на победниците на куповите, а Ајнтрахт славеше во 1980 година во Купот на УЕФА (сега со...

Како ќе влијае брегзит на англискиот фудбал?

Главна грижа на Премиер-лигата е како ќе се справи со проблемите во врска со слободното движење на луѓето, што е клучен аспект на модерниот...

Питер Крауч ќе заигра за седми клуб во Премиер-лигата?

Напаѓачот на Стоук, Питер Крауч, кој наполни 38 години во средата, треба да се врати во фудбалската Премиер-лига на Англија во дресот на Барнли...

Има повеќе опции за комплетирање на сезоната во фудбалската ЛШ

Се наоѓаме во вонредна ситуација, затоа сме флексибилни со датумите. Ако кризата се намали, тогаш можеме да продолжиме порано. Можеме да играме според сегашниот...

Шкендија и Шкупи поразени во Конференциската лига

Македонскиот шампион Шкендија и вицешампионот Шкупи претрпеа порази во првите мечеви од второто квалификациско за пласман во фудбалската Конференциска лига на УЕФА. Шкендија загуби на...

Манчини: Сега почнува ново ЕП

ФУДБАЛ Италијанскиот фудбал традиционално се поврзува со цврстата игра во одбраната, со дисциплината и со умеењето да се забележат тесни победи. Сега на дефанзивата и...