Голем скок на Катар, Македонија на 71-то место

На листата на ФИФА за февруари, Белгија го задржа првото место, пред Франција, Бразил, Хрватска, Англија... Македонската репрезентација е на 71-то место на февруарската ранг-листа...

УЕФА и клубовите се договорија, нема суперлига

УЕФА и ЕКА потпишаа меморандум за разбирање до 2024 година според кој „ќе продолжат заеднички да работат на обезбедување благосостојба и стабилност на европскиот...

Телото во урнатиот авион на дното на Англискиот канал е на...

Британските истражни органи објавија дека телото, извадено од авионот со кој напаѓачот на Кардиф, Емилијано Салa патуваше во Кардиф, му припаѓа на фудбалерот. За потсетување,...

Чеферин реизбран за претседател на УЕФА, евроцентралата очекува рекордни приходи

Александар Чеферин беше реизбран за претседател на УЕФА со нов четиригодишен мандат. Педесет и едно годишниот Словенец беше единствениот кандидат за функцијата за време...

ФИФА и Катар здружени за што подобро СП 2022

ФИФА ќе има 51 отсто удел во целата зделка, а Организацискиот комитет на СП во Катар 49 отсто Светската фудбалска федерација (ФИФА) и домаќинот на...

Чеферин останува на чело на УЕФА до 2022 година

На денешниот изборен конгрес на УЕФА тој е единствен кандидат. Главните предизвици за Чеферин во новиот мандат доаѓаат од врвните клубови, кои бараат повеќе...

Кои се најaнгажирани фудбалери во Европа?

Шпанецот Цезар Аспиликуета (Челси), со 16.099 минути меѓу играчите од поле, и Словенецот Самир Хандановиќ (Интер), со 17.010 минути меѓу голманите, се двајцата што...

Во Реал незадоволни од календарот пред натпреварот со Барселона

Во Реал Мадрид веруваат дека раководството на Примера постапи неправедно, бидејќи Барселона ќе добие дополнителен ден на одмор пред двата натпревара од полуфиналето на...

Минимален пораз за Работнички од Црвена Звезда

Работнички попладнево загуби со 2:1 од српскиот шампион Црвена Звезда на третиот пријателски натпревар на зимските подготовки во Анталија. „Романтичарите“поведоа со голот на Дејан Блажевски...

Рекорден шести прстен за Брејди, но далеку се Расел, Ричардс и...

Живата легенда, со 19 сезони во НФЛ, Брејди, влезе во историјата на овој спорт со шестиот, рекорден, шампионски прстен надминувајќи го Хејли. Во американските...