Стариот фудбал ќе се врати во нормала

Фудбалот не се смени по Втората или по Првата светска војна и нема да се промени ниту поради вирус. Луѓето многупати рекоа дека светот...

Компјутерски создадена публика во Премиер-лигата?

Мислам дека треба да имаме поинаков пристап, можеби не подобар, но малку различен производ од меч зад затворени врати. Тоа е една од работите...

Ќе има ненајавени инспекции на тренинзите во Англија?

Играчите ќе тренираат во групи по петмина, ќе треба да одржуваат растојание, тренинзите ќе траат до 75 минути, има протоколи за пристигнување и за...

Ангеловски: Многу ми недостига фудбалот

Гледам снимки од мечеви на македонската репрезентација, на наши поранешни и идни противници, правам анализи, белешки, вели селекторот Ангеловски Како и сите и јас сум...

Роберт Левандовски како Герд Милер

На мечот Унион Берлин - Баерн (0-2), Левандовски го постигна 26-от гол на 26 првенствени меча (втор со таков ефект во Германија, по Герд...

Ако сѐ биде како што е сега, сезоната во Европа ќе...

Имаме идеја, но мора да почекаме Извршниот комитет на УЕФА да ги потврди датумите. Мислам дека повеќето лиги ќе ја завршат сезоната, а оние...

Коронавирусот ќе ги чини европските клубови четири милијарди евра?

Попопуларните клубови во Европа се главните двигатели на трансфер-пазарот и на колективните медиумски права од кои зависи целиот фудбалски екосистем. Економски гледано, ако кризата...

Торес им ја донесе втората континентална титула на Шпанците

Тој го постигна решавачкиот гол во финалето Шпанија - Германија (1-0) во Виена, на ЕП 2008, на кое Вилја беше најдобар стрелец, Чави најдобар...

Од три СП, прво, второ и трето место не е лошо

Барези не беше најголемиот, најсилниот или најбрзиот одбранбен играч, но ги поседуваше најдобрите квалитети. Со можен исклучок на Бекенбауер, тешко е да се замисли...

Како изгледа новата фудбалска реалност?

Натпреварите се играа без гледачи, без тимска прослава на головите, на клупите фудбалерите и тренерите носеа маски, екипите пристигнуваа со повеќе автобуси, користеа неколку...