Нови контроверзии со системот ВАР во Англија

Љубителите на фудбалот во Англија, овој пат навивачите на Шефилд јунајтед, повторно, којзнае по кој пат сезонава, се лути на судиите и на системот...

Венгер разочаран од ремито со Атлетико Мадрид, но оптимист за реваншот

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер е оптимист во врска со шансите на „топџиите“ да стигне до финалето во Лион, иако синоќа во првото полуфинале...

Фудбалската еуфорија може да почне

Во текот на следните 30 дена, фудбалската топка едноставно ќе претставува главен сврзувачки елемент, кој ќе ги обедини луѓето без разлика на расата или...

Вардар по прва победа во Ѓорче Петров

По двомесечната пауза со мечевите од 19-то коло, денеска и утре продолжува фудбалскиот шампионат на Македонија во Првата лига. Дерби на колото е дуелот...

Вербата во младите му се исплати на Челси

Челси продолжува со одличните резултати по големата верба на Френк Лампард во младите фудбалери, иако еден повозрасен играч, Маркос Алонсо, се покажа како решавачки,...

Само Белгија може да влезе и во „перфектниот“ клуб

На претходните 20 мундијали светски прваци само со победи станале Уругвај, Италија и Бразил. Од полуфиналистите на СП 20318, Белгија досега забележа само победи,...

Јовановски: Пробиена е психолошката бариера

Направен е добар спој меѓу поискусните и помладите, кои играат сѐ позрело и полека стануваат главни играчи, вели Димитровски, а Треневски смета дека „се...

УЕФА планира ново клупско натпреварување

Европската фудбалска унија (УЕФА) планира од сезоната 2021/2022 да организира ново меѓународно клупско натпреварување, објави германски „Билд“. Во третото и најслабо по квалитет европско натпреварување...

Гонзало Игуаин казнет за две натпревари

Напаѓачот на Милан, Гонзало Игуаин беше казнет за две натпревари. Дисциплинската комисија на Италијанската лига ја наметна казната на фудбалерот поради црвениот картон што...

Мадридски тест за несовладливоста на некогашниот голман на Реал

ПСЖ, единствениот тим што сезонава не примил гол и кој веќе е осминафиналист, му гостува на Реал, на кој му треба победа за вечерва...