УЕФА размислува за мини-турнир пред почетокот на сезоната?

ФУДБАЛ Минатиот месец, претседателот на УЕФА, Чеферин, за агенцијата „Франс прес“ изјави дека имало разговори за трансформација на Суперкупот Европската фудбалска унија (УЕФА) размислува за воведување мини-турнир...

За 16 домаќини во трка се 22 града

ФУДБАЛ - ЗА СП 2026 По четири години откако Светската фудбалска федерација (ФИФА) ѝ ја додели организацијата на Светското првенство (СП) во 2026 година на...

Австралија третпат на СП преку интерконтинентален плејоф

ФУДБАЛ Австралија стана 31-та селекција што обезбеди настап на Светското првенство (СП) во фудбал годинава откако го победи Перу, на пенали со 5-4, откако по...

Се разговара и за враќање на фудбалско правило од 19 век?

ИФАБ ДОНЕСЕ НЕКОЛКУ НОВИ ОДЛУКИ Бордот на Меѓународната фудбалска асоцијација, одговорен за фудбалските правила, реши привременото правило за пет замени да стане трајно, бројот на...

Шкупи го доби најпосакуваниот ривал во квалификациите за ЛШ

Екипата на Линколн од Гибралтар е ривалот на Шкупи во првото коло во квалификациите за Лигата на шампионите. Вака одлучи денешната ждрепка во седиштето...

Зидан или Мурињо на местото на Почетино во ПСЖ?

Пари сен Жермен (ПСЖ) е блиску до финализирање на заминувањето на тренерот, Аргентинецот Маурицио Почетино. Поранешниот тренер на Тотенхем и на Саутемптон е пред...

Нуњез во Ливерпул за 100 милиони евра!

ФУДБАЛ Ливерпул, европскиот и англиски вицешампион, се договори со Бенфика за ангажирање на уругвајскиот напаѓач Дарвин Нуњез за 75 милиони, односно потенцијални 100 милиони евра...

Македонија не е без шанси за првото место во групата

ФУДБАЛ - ЛИГА НА НАЦИИТЕ Во четвртото коло, Македонија убедливо го совлада Гибралтар (4-0), а Грузија ремизира со Бугарија дома (0-0) Македонија очекувано забележа убедлива победа...

Денеска и утре мечеви за уште двете места на СП 2022

ФУДБАЛ За уште двете слободни места на фудбалското Светско првенство (СП) во Катар годинава, денеска и утре на програмата се два интерконтинентални бараж-дуели, во Катар....

Данска, Португалија, Италија и Холандија се на местата за пласман на...

ФУДБАЛ - ЛИГА НА НАЦИИТЕ, ПО ПРВИТЕ ТРИ КОЛА По половина одиграни мечеви од групната фаза на третата сезона на фудбалската Лига на нациите, репрезентациите...