4.9 C
Skopje
22.2.2020 - 19:26

Среќен понеделник за Понеделник

Тој беше стрелец на победоносниот гол за СССР во финалето на првото Европско првенство, одржано во 1960 година во Париз, на мечот со СФР...

Алексо Мацков – истакнат фудбалски голман и тренер

Алексо Мацков е една од нашите најпознати фудбалски личности. Тој повеќе од 50 години е присутен на фудбалските терени, прво како голман, а потоа...

Вардар по прва победа во Ѓорче Петров

По двомесечната пауза со мечевите од 19-то коло, денеска и утре продолжува фудбалскиот шампионат на Македонија во Првата лига. Дерби на колото е дуелот...

УЕФА го исфрли Манчестер сити од Лигата на шампиони за две...

УЕФА донесе шокантна одлука да го исфрли Манчестер сити од Лигата на шампионите во следните две сезони и да го казни богатиот тим со...

Каков е финансискиот трансфер-биланс по два преодни рока?

Фудбалската опсерваторијата на Интернационалниот центар за спортски студии (ЦИЕС) го претстави финансискиот биланс за трансфери направени од клубови низ светот за време на последните...

Борусија не купува суперѕвезди, туку ги создава

Санчо, Пулишиќ, Холанд, Реина, Дембеле и Обамејанг се дел од долгата листа млади фудбалери што претходниве години добија шанса и се афирмираа играјќи за...

Во Италија тренерот на еден тим ќе може да бара прегледување...

Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) објави дека е подготвена да ги смени правилата за користењето на ВАР системот за да се избегнат контроверзите кои во...

Се најавува иновативно и еколошко ЕП 2020

УЕФА вети дека ќе засади 50.000 дрвца во секоја од 12-те земји-домаќини за да ги неутрализира штетните емисии на гасови, планиран е бесплатен јавен...

ФИФА формира паричен фонд за оштетени фудбалери

ФИФА ќе издвои 16 милиони долари за фондот до 2022 година, а од ФИФА и од ФИФ-про, велат дека „иако овие пари нема во...

Битката на „Човекот на Кремљ“ и „господарот на морињата“ излезе надвор...

Богатството и влијанието не ги спречија Иван Савидис и Вангелис Маринакис да влезат во меѓусебна жестока фудбалска битка. Караницата помеѓу грчките олигарси навлезе и...