Стефан Ристовски ќе игра против турски Башакшехир во Лига Европа

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Стефан Ристовски, со португалски Спортинг Лисабон ќе игра против турски Башакшехир во шеснаесеттинафиналето на Лига Европа, што беше одредено на денешната...

СП 2018: Шведска ја совлада Јужна Кореја

Шведска со гол од пенал на натпреварот против Јужна Кореја стигна до минимална победа од 1:0 во групата Ф на Светското првенство во Русија. Натпреварот...

Само Тотенхем игра и за влез во елитното друштво тимови сезонава

Ваквиот успех прв го заокружи италијанскиот Јувентус, во 1985 година со првата европска титула, откако претходно славеше во другите два европски купа Англискиот премиерлигаш Тотенхем...

Јунајтед убедлив, Базел го изненади Ајнтрахт

Манчестер јунајтед стигна до рутинска 5-0 победа на гостувањето кај ЛАСК Линц во првиот меч од осминафиналето на Лига Европа, правејќи голем чекор кон...

И Реал Мадрид наскоро со женски фудбалски клуб

Неделава управата на клубот ќе одржи состанок, на кој се очекува усвојување на одлуката да се купи локалниот клуб Депортиво Такон за околу 400.000...

Погба повторно сака да игра за Јувентус

Играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед Пол Погба сака да се врати во Јувентус, пишува италијанското издание „Тутоспорт“. Дваесет и пет-годишниот француски репрезентативец не...

На СП судијата има право да го прекине натпреварот во случај...

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, соопшти дека организацијата сериозно ќе ги потисне обидите за манифестации на расизам за време на Мундијалот...

Италија прва од домаќините се пласира на ЕП 2020

Репрезентациите на Белгија, бронзена од Светското првенство (СП) во 2018 година, и Италија, која не играше на СП 2018, по седум кол, први се...

Плејофот ќе донесе еден, а можеби и три дебитанти на ЕП

На Европското првенство (ЕП) во 2020 година ќе игра најмалку еден, а можеби и три дебитанти на континенталните фудбалски шампионати, откако во плејофот на...

Дерби во Лондон и во Неапол

Тотенхем - Барселона е дербито на 2-то коло во групите од А до Д во фудбалската Лига на шампионите, вечерва. Наедно, тоа ќе биде...