Џерард: Задоволни сме од резултатот, Шкупи беше квалитетен противник

Тренерот на Глазгов Ренџерс, Стивен Џерард, по натпреварот со Шкупи очекувано изјави дека е задоволен од пласманот на неговиот тим во второто коло од...

Големата поддршка од „Шверцери“ не и донесе триумф на „Шкупи“

Шкупи е елиминиран од Глазгов Ренџерс во првото квалификациско коло за Лига Европа (ЛЕ). Чаирчани кои по 14 години го имаа првиот домашен меч во...

Ливерпул понуди рекордни 70 милиони евра за Алисон

Англискиот клуб Ливерпул ја направи својата прва понуда за голманот на Рома, Алисон Бекер. Според италијанските медиуми, предлогот е рекорден за голман и е...

ПСЖ: Нејмар и Мбапе остануваат

Многу шпекулации имаше околу двете најголеми ѕвезди на Светското првенство, Нејмар и Килијан Мбапе. Тие играат во најбогатиот клуб во светот ПСЖ, но поради...

Килијан Мбапе е осмиот тинејџер шампион

Французинот со голот во финалето се израмни со Пеле, а вкупно влезе во малата група влијателни тинејџери на светските прваци, во која е и,...

Хрватите го изненадија светот

Генетиката, традицијата, смислата за играње фудбал или природниот талент, како и љубовта кон оваа игра, која им е во крвта, се некои од одговорите...

Прагматичните Французи вторпат се светски шампиони

Во финалето на 21. СП во Русија, Франција ја совлада Хрватска со 4-2 Заврши 21. Светско првенство (СП) во фудбал во Русија. Франција е новиот...

Модриќ „златен“, Азар „сребрен“, Гризман „бронзен“

Признанието „златна топка“ за најдобар фудбалер на Светското првенство (СП) во Русија заслужено го доби Лука Модриќ (Хрватска). Последен пат добитникот на највредната индивидуална...

Јувентус очекува голем финансиски ефект од инвестицијата во Роналдо

Јувентус направи голем трансфер ова лето, откако го привлече петкратниот освојувач на „Златната топка“, Кристијано Роналдо. Овој трансфер „старата дама“ ќе ја чини повеќе...

Белгија е 20-та репрезентација што освојува медал на СП

Белгија ја совлада Англија во „малото финале“ на СП 2018 во Санкт Петербург, со 2-0, и го освои својот прв медал на мундијалите, бронзен...